11.9°C12.3°C
1 BF 75%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Βαριά ήττα (55-76) του Ολυμπιακού

Ο Κρις Σίνγκλετον κορυφαίος και πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα...

Σε πολύ κακή βραδιά ο Ολυμπιακός, έπαιξε μπάσκετ μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο και γνώρισε βαριά ήττα 55-76 στο ΣΕΦ από την Μπαρτσελόνα, που ανέβηκε (12 νίκες - 9 ήττες) στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, καθώς κάλυψε και τη διαφορά της ήττας της στο πρώτο ματς (60-69). Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν πολύ άστοχοι επιθετικά (4/23 τρίποντα), με μοναδικό "διασωθέντα" τον Μιλουντίνοφ.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν καταστροφικό για τον Ολυμπιακό. Βρέθηκε να χάνει 4-15 στο 6' και η Μπαρτσελόνα μ' ένα σερί 0-12 προηγήθηκε με 21 πόντους διαφορά (6-27) στο τέλος του δεκαλέπτου. Σ' αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός είχε 0/7 τρίποντα έναντι 4/6 της ομάδας από την Καταλωνία (2/4 ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Κρις Σίνγκλετον).

Οι "ερυθρόλευκοι" συνήλθαν στη δεύτερη περίοδο και με δικό τους σερί 15-0 μείωσαν σε 21-27 στο 26' και "επέστρεψαν" για τα καλά στο ματς. Η Μπαρτσελόνα έκανε πάνω από 6' να πετύχει καλάθι, αλλά "απάντησε" 21-32 στο 27', για να τελειώσει το ημίχρονο 28-38 (22-11 επιμέρους σκορ δεκαλέπτου).

Μετά το αρχικό 30-38, η Μπαρτσελόνα με δύο τρίποντα του Σίνγκλετον προηγήθηκε 36-48 και ανέβασε τη διαφορά στους 14π. (36-50) ο Χάνγκα. Ο Σεραφέν ανέβασε τη διαφορά στους 15π. (40-55) για να μειώσει σε "νεκρό χρόνο" ο "συνήθης ύποπτος" Γιάνις Στρέλνιεκς (43-55 στο 30'). Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο και η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 21π. (46-67) στο 36'. Η μεγαλύτερη διαφορά έφτασε στους 23π. (49-72) στο 38'.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Τουπάν 4 (1), Σπανούλης 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Τίμα 1, Μιλουτίνοβ 11 (3/3 δίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στρέλνιεκς 13 (1), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σεραφέν 8, Πάνγκος 9 (3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, κανένα λάθος), Σίνγκλετον 18 (5/8 τρίποντα), Χάνγκα 11 (1), Μπλάζιτς 8 (2), Ερτέλ 7, Οριόλα 2, Κούριτς, Κλαβέρ 3 (1), Τόμιτς 10.

* Στα περίχωρα της Μόσχας η Χίμκι νίκησε 74-64 τη Ζαλγκίρις, αν και έχανε 47-56 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.