ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ - 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει, ο Ολυμπιακός δεν πείθει...
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Τελείωσε το πρωτάθλημα; Ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ δείχνει ότι δεν το χάνει, ο Ολυμπιακός, που τον "κυνηγάει", δεν πείθει και βρίσκεται και πάλι στην τρίτη θέση. Ακόμη κι αν ο "Δικέφαλος του Βορρά" αρχίσει να χάνει βαθμούς, οι "ερυθρόλευκοι" δεν δείχνουν ικανοί να κάνουν σερί νικών και να τον φέρουν προ απροόπτων.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-1 και τη Λάρισα με ανατροπή. Η ΑΕΛ κόντρα στη ροή του αγώνα προηγήθηκε με 0-1, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου έπαθε διπλή ζημιά, καθώς ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με πέναλτι και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο παίκτης που έκανε την παράβαση (Καρανίκας).

Ο Ολυμπιακός, που βρήκε στην Ξάνθη μια ομάδα σκληρή και ψυχωμένη, έχει κάποια παράπονα από τη διαιτησία του Τζήλου. Δεν σκόραρε στο α' ημίχρονο, όταν ήταν πολύ καλύτερος και στο τέλος (1-1) πλήρωσε τον εκνευρισμό των παικτών του με αποβολή του Ποντένσε, που σε μια μέρα έγινε καλά από την "θλάση" και έπαιξε, αλλά τελικά αποδείχθηκε "μοιραίος" για την ομάδα του.

Ο Ατρόμητος ξαναπέρασε δεύτερος στον βαθμολογικό πίνακα επικρατώντας με 4-2 του Άρη στο Περιστέρι. Εξαιρετικό παιχνίδι, με τέσσερα γκολ μετά το 89'! Η ΑΕΚ έκανε δεύτερη σερί νίκη (2-0), αυτήν τη φορά επί της Λαμίας, και αφήνει πίσω της σιγά - σιγά την κρίση που την ταλαιπώρησε τον περασμένο μήνα.

Η 13η αγωνιστική ανήκει στον ΟΦΗ, που νίκησε 3-1 τον Παναθηναϊκό και δείχνει πως πολύ δύσκολα θα κινδυνεύσει. Καταπληκτικό πρέσινγκ από τους νικητές, ανάγκασε τους "πράσινους" στο χειρότερο φετινό τους παιχνίδι. Τρίτη σερί νίκη για τον Αστέρα Τρίπολης (1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα) με τον Γιώργο Παράσχο στον πάγκο του, ξέφυγε οριστικά από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Στους χθεσινούς αγώνες: Παναιτωλικός - Απόλλων Σμύρνης 2-1 (3' Μπαρμπόσα, 25' Μοράρ - 47' Τομάς), Πανιώνιος - Λεβαδειακός 1-1 (90'+4 Άλμπεργκ - 41' Iωαννίδης).

Βαθμολογία: ΠΑΟΚ 35, Ατρόμητος 28, Ολυμπιακός 27, ΑΕΚ 23, Παναθηναϊκός 19, Άρης 19, Ξάνθη 19, Παναιτωλικός 18, Πανιώνιος 18, Αστέρας Τρ. 15, Λάρισα 14, ΟΦΗ 11, Λαμία 11, ΠΑΣ Γιάννινα 11, Λεβαδειακός 8, Απόλλων Σμύρνης 2.