10 °C
9.9°C13.4°C
1 BF 76%
EYΡΩΛΙΓΚΑ - 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Νέα ήττα (67-86) του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός γνώρισε μία ακόμη ήττα (67-86), την πέμπτη του σε επτά αγώνες, αυτήν τη φορά από την Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ. Οι "ερυθρόλευκοι" πλήρωσαν την τραγική εμφάνισή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ κι όταν "ξαναμπήκαν" στο ματς, δεν είχαν τις λύσεις για να κάνουν τη ανατροπή. Στο τουρκικό "στρατόπεδο" υπήρχαν οι Μίσιτς (5/6 τρίποντα) και Λάρκιν (3/3 τρίποντα), που πέτυχαν συνολικά 51 πόντους!

Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν "σουρωτήρι" στη δεύτερη περίοδο, όταν δέχθηκε 32 πόντους (11-32 επιμέρους σκορ)! Έτσι, εκεί που προηγείτο 24-21 στο δεκάλεπτο, βρέθηκε να χάνει 25-29, 31-38, 35-42, για να τελειώσει το ημίχρονο με σερί 0-8 για την τουρκική ομάδα (35-53). Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν πρόβλημα στην οργάνωση (11 λάθη στο α' ημίχρονο), ενώ κανένας παίκτης τους δεν είχε βάλει πάνω από 6 πόντους, με τον Κεμζούρα να χρησιμοποιεί και τους 12.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του, απέφυγε τα λάθη και μείωσε, με τρίποντο του Μπράντον Πολ στην εκπνοή, στα μισά τη διαφορά του ημιχρόνου (58-67). Ο Ολυμπιακός πλησίασε 61-67 στο 31', αλλά ακολούθησαν δύο τρίποντα του Μίσιτς (61-71 και 63-76 στο 35'), που "τελείωσαν" το ματς. Για δεύτερο συνεχόμενο ματς στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός "παραδόθηκε" στο φινάλε (6-19 το επιμέρους σκορ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάντερ 8 (1/6 τρίποντα), Ρότσεστι 4 (1), Πολ 15 (4/8 τρίποντα), Κόνιαρης 5 (1), Σπανούλης 4 (0/5 σουτ, 4/5 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Τσέρι 2, Μιλουτίνοφ 10 (5/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 λάθη), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ρούμπιτ 2, Ριντ 3.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ: Λάρκιν 24 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/9 βολές), Μπομπουά 10 (1), Σίνγκλετον 7 (2), Μπαλμπάι, Πλάις, Μίτσιτς 27 (6/9 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Άντερσον 3, Πίτερς 3 (1), Ντάνστον 10 (8 ριμπάουντ), Σίμον 2.

* Στα άλλα χθεσινά ματς: Ζενίτ - Χίμκι 73-87, Ερυθρός Αστέρας - Ρεάλ Μαδρίτης 60-75, Μακάμπι - Άλμπα Βερολίνου 104-78.