5 BF 37%
17.1°C17.1°C
2 BF 56%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / "Ξύπνησε αργά" ο Παναθηναϊκός!

Ένα από τα χειρότερα παιχνίδια του έκανε στο Μιλάνο ο Παναθηναϊκός και έχασε 96-87 από την Αρμάνι. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο "ξύπνησε" στην τελευταία περίοδο (23-30 επιμέρους σκορ), αλλά ήταν πολύ αργά, σε μια βραδιά που είχε μοναδικό "διασωθέντα" τον Τζίμερ Φρεντέτ, που με 28 πόντους (5/8 τρίποντα) έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα. Η "ζημιά" είναι διπλή για τον Παναθηναϊκό, καθώς η ιταλική ομάδα τον έπιασε στη βαθμολογία (10 νίκες - 8 ήττες) και τον ξεπέρασε με τις δύο νίκες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν 2-8, αλλά στη συνέχεια ήταν άστοχοι, ειδικά από τα 6.75μ. (2/10 στο ημίχρονο), σε αντίθεση με τους γηπεδούχους (7/14 στο ίδιο διάστημα). Το Μιλάνο ξέφυγε 33-25, ο Παναθηναϊκός μείωσε 33-31, αλλά, όταν ο άστοχος (0/6 σουτ) Καλάθης έκανε το δεύτερό του φάουλ και κάθισε στον πάγκο (18'), η διαφορά πήγε από τους 4π. (36-32) στους 10π. (44-34).

Ο Παναθηναϊκός "μάζεψε" τη διαφορά στην αρχή του β' ημιχρόνου (49-43 και 60-55), αλλά είχε ένα καταστροφικό δίλεπτο, στο οποίο η ιταλική ομάδα έκανε σερί 11-0 (71-55). Στην τελευταία περίοδο οι "πράσινοι" έκαναν απέλπιδα προσπάθεια και με "τετράποντο" του Φρεντέτ μείωσαν 83-74 στο 36' και 91-84 στο 1' 10'' πριν από τη λήξη.

Δεκάλεπτα: 19-18, 44-34, 73-57, 96-87

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Ντέλα Βάλε, Μίτσοφ 11 (3), Μπιλίνγκα 7, Γκουντάιτις 8, Μορασίνι 12 (2), Ρολ 9 (2), Ροντρίγκεθ 22 (4), Ταρζέφσκι 2, Σάικς 17 (3), Μπρουκς 4, Σκόλα 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 15 (1), Ράις 5 (1), Παπαγιάννης 3, Παπαπέτρου 6 (9 ριμπ.), Τζόνσον 2, Φρεντέτ 28 (5), Καλάθης 4 (11 ασ.), Ουάιλι 6, Μήτογλου 10, Μπέντιλ (1).

* Άλμπα Βερολίνου - Μακάμπι 89-95.