ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ / "Κατέρρευσε" στο τέλος ο Ολυμπιακός
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Ο Ολυμπιακός έκανε καλή εμφάνιση για 32' στο Μόναχο, αλλά στην τελευταία περίοδο έμεινε από δυνάμεις και έχασε 85-82 από την Μπάγερν.

Το παιχνίδι άρχισε άσχημα για τον Ολυμπιακό (17-7), αλλά, όταν σταμάτησε τα λάθη (7 στο πρώτο δεκάλεπτο), ισορρόπησε το ματς με πρωταγωνιστές που δεν είχαν φανεί σε προηγούμενα ματς (Μπάλντγουιν, Παπανικολάου, Ρότσεστι). Οι "ερυθρόλευκοι" μείωσαν τη διαφορά και με διαδοχικούς πόντους των αρχηγών, Σπανούλη και Πρίντεζη, προηγήθηκαν 39-42, για να τελειώσει το ημίχρονο 43-44.

Με ασταμάτητο τον Μπάλντγουιν (14π.), ο Ολυμπιακός έφθασε να προηγείται 49-59 στο 26' και 50-61 αμέσως μετά με τον Μιλουτίνοφ, που χρεώθηκε στην επόμενη φάση με τρίτο φάουλ. Οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν και με 12π. διαφορά (55-67), όταν άρχισε η "κάτω βόλτα". Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 27-8 προηγήθηκαν 80-75 στο 1' 23'' πριν απο τη λήξη και 84-77 στα 20''. Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει σε 85-82 μ' ένα τρίποντο του Μπάλντγουιν από τα 9 μέτρα στη λήξη του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Κινγκ, Κόπονεν, Μονρό 15, Λούτσιτς 13 (1), Λο 19 (4/5 τρίποντα), Τσίπσερ 13, Νέλσον, Φλακαντόρι 2, Μπαρτέλ 18 (1), Λεσόρ 5, Ραντόσεβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρότσεστι 9 (1), Μπάλντγουιν 19 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πολ 3 (1/4 τρίποντα), Κόνιαρης, Σπανούλης 6 (1), Μιλουτίνοφ 14, Πρίντεζης 12 (6/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (1), Ρούμπιτ 7, Ριντ 2.

Σε άλλα χθεσινά ματς: Άλμπα Βερολίνου - Ερυθρός Αστέρας 92-80, Βιλερμπάν - Αναντολού Εφές 84-90.

* Σήμερα παίζουν: 10 μ.μ. Μπαρτσελόνα - Φενέρμπαχτσε, Μπασκόνια - ΤΣΣΚΑ Μόσχας.