13.0°C14.5°C
1 BF 75%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ / Ήττα "στον πόντο" (105-106) στη δεύτερη παράταση!

Συγκλονιστικός ο Ιωάννης Παπαπέτρου (39π.)

Για τρίτη φορά σε οκτώ παιχνίδια ο Παναθηναϊκός γνωρίζει την ήταν "στον πόντο" στην Ευρωλίγκα! Για δεύτερη φορά στο ΟΑΚΑ, αλλά στη δεύτερη παράταση με 105-106 από την ψυχωμένη Άλμπα Βερολίνου. Έτσι πήγε... χαράμι η συγκλονιστική παρουσία του Ιωάννη Παπαπέτρου, που έκανε το "παιχνίδι" της ζωής του σημειώνοντας 39 πόντους, τους 36 στην κανονική περίοδο (88-88), και 41 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης!

Από την αρχή του ματς η Άλμπα ήταν πολύ εύστοχη (7/13 τρίποντα στο α 'ημίχρονο) και παρά τις προσπάθειες των Παπαπέτρου - Τόμας ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η κατάσταση έγινε ακόμη χειρότερη στη δεύτερη περίοδο, όταν η γερμανική ομάδα ξέφυγε 35-45 στο 15'. Ακολούθησε ένα σερί 8-0 για τον Παναθηναϊκό (43-45), αλλά και πάλι η Άλμπα βρήκε τις λύσεις για να προηγηθεί 49-58 στο ημίχρονο.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να παίρνει στην πλάτη του τον Παναθηναϊκό και να "ροκανίζει" τη διαφορά. Πρώτη φορά που προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός ήταν 1' 09'' πριν από το τέλος με καλάθι του Τόμας (87-86), για να τελειώσει η κανονική περίοδος 88-88 με 1/2 βολές του Καλάθη και άστοχο λέι απ του Χέρμανσον στη συνέχεια.

Στην πρώτη παράταση ο Παππάς πέτυχε δύο τρίποντα (91-88 και 98-96), αλλά ο Τόμας αστόχησε στο τελευταίο σουτ (98-98). Στη δεύτερη παράταση και οι δύο ομάδες ήταν κουρασμένες, με τον Γουάιλι να κάνει με βολές το 105-103 στα 21'' πριν από το τέλος, για να "απαντήσει" με καλάθι και φάουλ ο Σίκμα στα 8'' (105-106). Το τελευταίο σουτ για τον Παναθηναϊκό έχασε αυτήν τη φορά ο Ράις.

Δεκάλεπτα: 31-31, 49-58, 69-74, 88-88 (κ.α.), 98-98, 105-106.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 16 (1), Ράις (0/4 σουτ), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 39 (9/10 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παππάς 14 (4/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Τζόνσον 2, Μπράουν, Καλάθης 10 (3/9 δίποντα, 4/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 λάθη), Γουάιλι 22 (7/11 δίποντα, 8/8 βολές), Μήτογλου.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Μέισον 9 (1), Γκιφάι 14 (2), Ντιλόου, Μάτισεκ, Σνάιντερ 6 (2), Χέρμανσον 20 (2), Γκεντράιτις 15 (1), Τίμαν 11 (1), Νόκο 17, Σίκμα 14.

* Σε άλλα χθεσινά ματς: Χίμκι - Αρμάνι Μιλάνο 87-79, Αναντολού Εφές - Ζενίτ 90-88.