Ο επιλεγμένος κατάλογος δεν υπάρχει πλέον.

Μεγάλη νίκη 3-1 επί της Ρουμανίας!

Ο Σάκης Πρωτοψάλτης κορυφαίος χθες στη νίκη επί της Ρουμανίας...

Σήμερα (3 μ.μ.) με την Πορτογαλία για την πρόκριση...

Ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση στις "16" ομάδες του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος βόλεϊ βρίσκεται η Εθνική μας ομάδα ανδρών, μετά τη χθεσινή της νίκη με 3-1 επί της Ρουμανίας στο Μονπελιέ.

Όλα τα σετ, με εξαίρεση το τέταρτο, ήταν "κλειστά" και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει περισσότερο από 3 πόντους. Στο πρώτο σετ οι Ρουμάνοι εκμεταλλεύτηκαν το μπλοκ τους και αφού προηγήθηκαν 17-14 και 23-21 (η Ελλάδα είχε ισοφαρίσει 18-18) το πήραν 25-23. Το δεύτερο σετ πήγε "πόντο-πόντο", με εναλλαγές στην πρωτοπορία. Η Εθνική μας έχανε 22-21, αλλά "απάντησε" 23-22 και ισοφάρισε 1-1 τα σετ με 26-24.

Το τρίτο και καθοριστικό σετ κρίθηκε στο 22-21 για την Εθνική μας, όταν το βίντεο διόρθωσε ένα διαιτητικό λάθος (η μπάλα ήταν "μέσα"). Στη συνέχεια, ο Ράπτης με άσο έκανε το 24-22 και το σετ τελείωσε (27-25) ο Σάκης Πρωτοψάλτης.

Στο τελευταίο σετ, διαδοχικά σερβίς του Φιλίποφ έδωσαν προβάδισμα 6-2 στην Ελλάδα, που προηγήθηκε και με 9π. (18-9), καθώς οι Ρουμάνοι έδειχναν εκνευρισμένοι από την εξέλιξη του ματς. Σ' αυτό το σημείο, εκμεταλλευόμενοι το σερβίς τους μείωσαν 18-15, αλλά η Ελλάδα αντέδρασε (21-15) και πήρε το σετ και τον αγώνα με 25-21.

ΕΛΛΑΔΑ: Ζουπάνι 19 (18/45 επ., 1 άσος), Φιλίποφ 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Πετρέας 8 (6/9 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ράπτης 2 (1/7 επ., 1 άσος), Πελεκούδας 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 17 (16/31 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. - 53% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 44% υπ. - 32% άριστες), Κουμεντάκης, Βουλκίδης, Φράγκος 14 (11/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 28% άριστες).

Σήμερα (3 μ.μ., EPTsports) η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Πορτογαλία και με νίκη προκρίνεται στην επόμενη φάση. Η Εθνική μας τη 2η αγωνιστική είχε χάσει 3-1 από την Ιταλία και την 3η 3-0 από τη Γαλλία (26-24 το τρίτο σετ).