21.9°C23.5°C
3 BF 40%
ΒΟΛΕΪ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΝΔΡΩΝ / Πρεμιέρα με ήττα 3-0 από τη Βουλγαρία

Το μπλοκ της Βουλγαρίας σταμάτησε κάθε ελπίδα της Ελλάδας να κάνει την έκπληξη...

Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών στον Α’ όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ηττάται με 3-0 στο Μονπελιέ από τη Βουλγαρία.

Η Εθνική μας, στην επιστροφή της σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα βόλεϊ μετά από 10 χρόνια, ήταν αξιοπρεπής στα δύο από τα τρία σετ και μπορεί να κρατήσει την εξαιρετική της παρουσία στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά και την αντίδραση που έβγαλε στο φινάλε, ελπίζοντας ότι σήμερα (9.45 μ.μ.) θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια κόντρα σε έναν ακόμη πιο δυνατό αντίπαλο, την Ιταλία.

Στο πρώτο σετ (25-22) η Ελλάδα προηγήθηκε 5-2 και 10-7, αλλά οι Βούλγαροι ισοφάρισαν 11-11 και απειλήθηκαν μέχρι το 22-20. Στο δεύτερο σετ (25-16) η Βουλγαρία "καθάρισε" εύκολα, έχοντας μεγάλο όπλο τα έξι μπλοκ. Στο τελευταίο σετ (25-20), η Εθνική μας βρέθηκε να χάνει 24-16, αλλά με τέσσερις διαδοχικούς πόντους "καθυστέρησε" τους νικητές στο φινάλε.

Οι πόντοι της Βουλγαρίας προήλθαν από 4 άσσους, 38 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ: Ζουπάνι 8 (8/18 επ.), Φιλίποφ 2 (1/2 επ., 1 άσος), Πετρέας 8 (5/7 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Ράπτης 4 (4/11 επ., 43% υπ. - 29% άριστες), Πελεκούδας 6 (6/14 επ.), Πρωτοψάλτης 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 28% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. - 53% άριστες), Παπαδόπουλος 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 2 (1/1 επ., 1 άσος), Φράγκος 3 (3/6 επ., 67% υπ. - 50% άριστες), Παπαλεξίου.