Ο επιλεγμένος κατάλογος δεν υπάρχει πλέον.

Στο 88' "έπεσε" η ΑΕΚ (1-0)!

"Διακριθέντες" οι οπαδοί της ΑΕΚ, που δεν σταμάτησαν στιγμή να εμψυχώνουν την ομάδα τους...

Χωρίς βαθμό σε έξι ματς η "Ένωση"...

Χωρίς βαθμό ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Τσάμπιονς Λιγκ η ΑΕΚ, αλλά αυτή τη φορά βρέθηκε πολύ κοντά στο να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Τελικά "έπεσε" στο 88' χάνοντας 1-0 από την Μπενφίκα στη Λισσαβώνα.

Απ' την αρχή του αγώνα η Μπενφίκα είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά η αμυντική γραμμή της ΑΕΚ, παίζοντας στο 1/4 του γηπέδου, δεν της επέτρεψε να κάνει κλασική ευκαιρία στο α' ημίχρονο. Από την πλευρά της η ΑΕΚ δεν μπορούσε να οργανωθεί επιθετικά, καθώς οι παίκτες του κέντρου (Γαλανόπουλος, Μοράν, Τσόσιτς) πρώτη φορά έπαιζαν μαζί. Το ημίχρονο τελειώσε με τους λιγοστούς -σχετικά- θεατές να αποδοκιμάζουν τους παίκτες των "αετών".

Την πρώτη ευκαιρία του β' ημιχρόνου έχασε η ΑΕΚ στο 63', όταν κεφαλιά του Τσόσιτς σε εκτέλεση κόρνερ κατέληξε μόλις άουτ. Αμέσως μετά ο Σεφέροβιτς έχασε την πρώτη κλασική ευκαιρία της Μπενφίκα (65'), ενώ ο ίδιος παίκτης είχε κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι στο 71'. Με την είσοδο των Μάνταλου - Γιαννιώτα η ΑΕΚ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, αλλά την ευκαιρία την έχασε στο 79' ο Ζένσον, που νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Μπάρκα. Στο 87' αποβλήθηκε με δύο κίτρινες μέσα σε 4' ο Γαλανόπουλος και, στο φάουλ που ακολούθησε, ο Γκριμάλδο πέτυχε το 1-0 (88'). Στο 89' ο Σεφέροβιτς είχε και δεύτερο δοκάρι, με σουτ αυτήν τη φορά, ενώ αποβλήθηκε κι ο... Ουζουνίδης!

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Γκριμάλδο, Ρούμπεν Ντίας, Σεφέροβιτς, Σεμέδο, Πίτσι (59' Φράνκο Σέρβι), Ράφα Σίλβα (34' Ζίφκοβιτς), Ζαρντέλ, Αντρέ Αλμέιδα, Ζοάο Φέλιξ (76' Νίκολας Καστίγιο), Ζένσον Φερνάντες.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Τσόσιτς, Μοράν (77' Γκάλο), Κλωναρίδης (61' Γιαννιώτας), Μπογέ (68' Μάνταλος), Πόνσε.

Στο άλλο ματς του ομίλου Άγιαξ - Μπάγερν Μονάχου 3-3.

Η τελική βαθμολογία: Μπάγερν 14, Άγιαξ 12, Μπενφίκα 7, ΑΕΚ 0.

* Στα άλλα χθεσινα ματς: Ρεάλ Μαδρίτης - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-3, Βικτόρια Πλζεν - Ρόμα 2-1, Σαχτάρ Ντονιέτσκ - Λυών 1-1, Μάντσεστερ Σίτι - Χοφενχάιμ 2-1, Γιανγκ Μπόις - Γιουβέντους 2-1, Βαλένθια - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1.

* Για τη Youthe League η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-0 από την Μπενφίκα στη Λισσαβώνα.

Δείτε όλα τα σχόλια

Κύριο άρθρο

Καμία ανοχή στον φασισμό!

Πριν από αρκετά χρόνια, στις αρχές αυτής της δεκαετίας, το παλιό πολιτικό σύστημα κυβερνούσε ακόμα τη χώρα. Η θέση του ήταν εξαιρετικά δύσκολη, καθώς τα Μνημόνια στα οποία είχε δεσμευτεί κατέστρεφαν...