19.9°C19.9°C
3 BF 40%
ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ - 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Στο 88' "έπεσε" η ΑΕΚ (1-0)!

"Διακριθέντες" οι οπαδοί της ΑΕΚ, που δεν σταμάτησαν στιγμή να εμψυχώνουν την ομάδα τους...

Χωρίς βαθμό ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Τσάμπιονς Λιγκ η ΑΕΚ, αλλά αυτή τη φορά βρέθηκε πολύ κοντά στο να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Τελικά "έπεσε" στο 88' χάνοντας 1-0 από την Μπενφίκα στη Λισσαβώνα.

Απ' την αρχή του αγώνα η Μπενφίκα είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά η αμυντική γραμμή της ΑΕΚ, παίζοντας στο 1/4 του γηπέδου, δεν της επέτρεψε να κάνει κλασική ευκαιρία στο α' ημίχρονο. Από την πλευρά της η ΑΕΚ δεν μπορούσε να οργανωθεί επιθετικά, καθώς οι παίκτες του κέντρου (Γαλανόπουλος, Μοράν, Τσόσιτς) πρώτη φορά έπαιζαν μαζί. Το ημίχρονο τελειώσε με τους λιγοστούς -σχετικά- θεατές να αποδοκιμάζουν τους παίκτες των "αετών".

Την πρώτη ευκαιρία του β' ημιχρόνου έχασε η ΑΕΚ στο 63', όταν κεφαλιά του Τσόσιτς σε εκτέλεση κόρνερ κατέληξε μόλις άουτ. Αμέσως μετά ο Σεφέροβιτς έχασε την πρώτη κλασική ευκαιρία της Μπενφίκα (65'), ενώ ο ίδιος παίκτης είχε κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι στο 71'. Με την είσοδο των Μάνταλου - Γιαννιώτα η ΑΕΚ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, αλλά την ευκαιρία την έχασε στο 79' ο Ζένσον, που νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Μπάρκα. Στο 87' αποβλήθηκε με δύο κίτρινες μέσα σε 4' ο Γαλανόπουλος και, στο φάουλ που ακολούθησε, ο Γκριμάλδο πέτυχε το 1-0 (88'). Στο 89' ο Σεφέροβιτς είχε και δεύτερο δοκάρι, με σουτ αυτήν τη φορά, ενώ αποβλήθηκε κι ο... Ουζουνίδης!

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Γκριμάλδο, Ρούμπεν Ντίας, Σεφέροβιτς, Σεμέδο, Πίτσι (59' Φράνκο Σέρβι), Ράφα Σίλβα (34' Ζίφκοβιτς), Ζαρντέλ, Αντρέ Αλμέιδα, Ζοάο Φέλιξ (76' Νίκολας Καστίγιο), Ζένσον Φερνάντες.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Τσόσιτς, Μοράν (77' Γκάλο), Κλωναρίδης (61' Γιαννιώτας), Μπογέ (68' Μάνταλος), Πόνσε.

Στο άλλο ματς του ομίλου Άγιαξ - Μπάγερν Μονάχου 3-3.

Η τελική βαθμολογία: Μπάγερν 14, Άγιαξ 12, Μπενφίκα 7, ΑΕΚ 0.

* Στα άλλα χθεσινα ματς: Ρεάλ Μαδρίτης - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-3, Βικτόρια Πλζεν - Ρόμα 2-1, Σαχτάρ Ντονιέτσκ - Λυών 1-1, Μάντσεστερ Σίτι - Χοφενχάιμ 2-1, Γιανγκ Μπόις - Γιουβέντους 2-1, Βαλένθια - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1.

* Για τη Youthe League η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-0 από την Μπενφίκα στη Λισσαβώνα.