12.9°C14.5°C
0 BF 62%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - ΠΛΕΪ ΟΦ / "Τέλος" η Ευρώπη για τον Παναθηναϊκό

Ο Ματ Λοτζέσκι κράτησε "ζωντανό" τον Παναθηναϊκό στο α' ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την παρουσία του στην Ευρωλίγκα χωρίς να πετύχει νίκη στα πλέι οφ. Χθες οι "πράσινοι" ήταν ανταγωνιστικοί για 37' κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ, αλλά βρέθηκαν εκτός διοργάνωσης με τρία τρίποντα "μαχαιριές". Ο Παναθηναϊκός "πλήρωσε" την υπεροπλία της "βασίλισσας" κοντά στα καλάθια, αλλά και την ευστοχία των Ισπανών στα κρίσιμα τελευταία λεπτά (82-89).

Το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για τον Παναθηναϊκό, που βρέθηκε να χάνει με 4-12. Τη λύση στην επίθεση έδωσε ο Ματ Λοτζέσκι, που με διαδοχικούς πόντους μείωσε 11-14, για να προηγηθεί 16-14 ο Παναθηναϊκός, όχι όμως για πολύ (18-23 δεκάλεπτο). Με τον Καλάθη να είναι και πάλι σε κακή επιθετική μέρα και τον Λεκαβίτσιους να μη δίνει λύσεις, η Ρεάλ προηγήθηκε 25-34 στο 16'. Τότε ανέλαβε και πάλι δράση ο Λοτζέσκι, που μέχρι το τέλος του ημιχρόνου πέτυχε 14 πόντους με άριστη στατιστική (2/2δ., 3/3τρ., 1/1β.), συνεπικουρούμενος επιθετικά από τον Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 11-0 και επιμέρους σκορ 16-2 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (41-36).

Στην τρίτη περίοδο ήταν η σειρά της Ρεάλ με επιμέρους σκορ 1-9 να ξεφύγει 55-58, για να ισοφαρίσει 58-58 (30') με τρίποντο ο Λάνγκφορντ. Ο Παναθηναϊκός προηγείτο 68-66 στα 5' 35'' πριν από τη λήξη, αλλά μέχρι το τέλος έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (23-35 συνολικά). Από τη στιγμή που το σκορ έγινε 70-72 ήρθαν τρία διαδοχικά τρίποντα στην εκπνοή του χρόνου, που τον "σκότωσαν" (Τέιλορ 70-75 στο 37', Ράντολφ 72-78 στο 38', Καμπάσο 74-81 στα 1' 04'' πριν από το φινάλε).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 11, Λάνγκφορντ 10 (1), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 4, Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 16 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Κιλπάτρικ, Καλάθης 17 (3/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κοζέρ 2, Ράντολφ 14 (2), Φερνάντεθ 16 (3), Καμπάσο 16 (3 τρίποντα, 10 ασίστ), Αγιόν 12 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάρολ 2, Ταβάρες 3 (7 ριμπάουντ), Ντεκ 2, Πρέπελιτς, Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 13 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

* Στο Κάουνας η Φενέρμπαχτσε νίκησε 57-66 τη Ζαλγκίρις και ξαναπήρε το αβαντάζ της έδρας.

* Σήμερα διεξάγονται οι αναμετρήσεις: 9.30 μ.μ. Μπασκόνια - ΤΣΣΚΑ Μόσχας, 10.00 μ.μ. Μπαρτσελόνα - Ανατολού Εφές.