10 °C
9.9°C10.7°C
3 BF 100%
ΝΒΑ - ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ / Πρωτιά με... 45άρι ο αλάνθαστος Αντετοκούνμπο!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι Μιλγουόκι Μπακς πέτυχαν τον πρώτο στόχο τους. Παρά τις απουσίες των Μπρόγκντον, Γκασόλ, Μίροτιτς, ΝτιΒιντσέντζο και την απώλεια του Μπλέντσο μόλις στο 3ο λεπτό με διπλή τεχνική ποινή, το Μιλγουόκι κατάφερε να πάρει τη νίκη με 128-122 επί των Σίξερς μέσα στη Φιλαντέλφεια και να "κλειδώσει" το καλύτερο ρεκόρ (59 νίκες - 20 ήττες) για τη σεζόν 2018-19! Αυτό σημαίνει ότι θα έχει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, μέχρι και τους τελικούς του ΝΒΑ!

Ο Έλληνας άσος ήταν για μια ακόμη φορά ο κορυφαίος της ομάδας του. Ο "Greek Freak" ολοκλήρωσε τον αγώνα με 45 πόντους με 10/15 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 16/21 βολές, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κοψίματα. Μάλιστα ήταν αυτός που γύρισε το παιχνίδι στα τελευταία τρία λεπτά, χωρίς να πετύχει καν πόντο! Η ομάδα του έκανε επιμέρους σκορ 4-15, με τον Αντετοκούνμπο να παίρνει 3 ριμπάουντ, να δίνει 3 ασίστ και να κάνει ένα κόψιμο στον καλύτερο παίκτη των γηπεδούχων και συμπαίκτη του στο τελευταίο All Star Game, τον σέντερ Τζόελ Εμπίντ!

Μάλιστα οι εμπειρογνώμονες του ΝΒΑ ανακάλυψαν ότι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι ο πρώτος παίκτης εδώ και 30 χρόνια που πέτυχε τουλάχιστον 45 πόντους χωρίς να κάνει ούτε ένα λάθος σ' όλο τον αγώνα! Το ρεκόρ το έχει ο Μάικλ Τζόρνταν, που είχε πετύχει 54 πόντους χωρίς κανένα λάθος το 1989 στη νίκη (124-119) των Σικάγο Μπουλς επί των Κλίβελαντ Καβαλιέρς.