5 BF 44%
20.1°C20.1°C
2 BF 47%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - 30ή ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Προκρίθηκε 6ος ο Παναθηναϊκός!

Το καλύτερο σενάριο χθες για τον Παναθηναϊκό, που νίκησε πιο δύσκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό σκορ (87-67) την Μπουντούτσνοστ, με έξοχη απόδοση του δίδυμου των "παλιών" Καλάθη και Γκιστ. Με τη νίκη τους αυτή οι "πράσινοι" προκρίθηκαν στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα και μάλιστα ως έκτοι, καθώς λίγο νωρίτερα η Μπασκόνια γνώριζε την ήττα από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα με 82-78, αν και νικούσε 55-66 στο 30'! Τώρα ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει την τρίτη της κανονικής περιόδου Ρεάλ με ντεζαβαντάζ έδρας.

O Παναθηναϊκός ήταν πολύ νευρικός στα πρώτα 15'. Έχασε "εύκολα" σουτ και πολλές βολές (11/18 στο α' ημίχρονο), αλλά έπαιξε με συνέπεια κοντά στα καλάθια και φόρτωσε με φάουλ τους "ψηλούς" της Μπουντούτσνοστ (3 φάουλ ο Μπιτάτζε με το σκορ στο 27-26). Με καθοδηγήτη τον Καλάθη (11 ασίστ στο ημίχρονο) και πολύ καλούς τους Γκιστ και Τόμας οι "πράσινοι" έκαναν ένα σερί 13-0 και μετέτρεψαν το 34-34 (16') σε 47-34, για να τελειώσει το ημίχρονο με εντυπωσιακή ασίστ και κάρφωμα του Γκιστ 49-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα από το Μαυροβούνιο μείωσε σε 58-49 με δύο τρίποντα του Γκόρντιτς, αλλά μέχρι το τέλος του αγώνα η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 10π. (73-63 στο 34'). Το σκορ ήταν 76-65 στο 35', όταν ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 9-0, με τον κόσμο να αποθεώνει τον Νικ Καλάθη, που πέτυχε "τριπλ νταμπλ" με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 18 ασίστ (ρεκόρ του), που είναι το τρίτο στην ιστορία της Ευρωλίγκα, ενώ είχε και 29 βαθμούς στην αξιολόγηση. Ακόμη καλύτερη βαθμολογία (31) είχε ο Τζέιμς Γκιστ, που θύμισε τον παλιό καλό εαυτό του. Δεκάλεπτα: 23-21, 49-36, 66-56, 87-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Τόμας 17 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 4 (1), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 12 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκιστ 23 (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8/12 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 11 (1 τρίποντο, 18 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 2.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ: Τζάκσον 3 (1), Κόουλ 14, Σ. Σέχοβιτς, Κλαρκ 10 (2), Μπάροβιτς 4, Γκόρντιτς 10 (2), Μπιτάτζε 16 (1), Πόποβιτς, Μπελ 3, Νίκολιτς 7 (1), Γουίλιαμς.

* Αναντολού Εφές - Αρμάνι Μιλάνο 101-95.