25 °C
24.5°C24.5°C
3 BF 40%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - 27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / "Έσωσε την παρτίδα" ο Παναθηναϊκός!

Την πέμπτη διαδοχική του νίκη πέτυχε στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός, που με τάσεις... αυτοκτονίας μετέτρεψε έναν "υγιεινό περίπατο" σε "θρίλερ"! Τελικά νίκησε με 72-70 την Μπασκόνια, ενώ προηγείτο με 23 πόντους διαφορά στο 25' και πέτυχε μόλις δύο πόντους σε 10 λεπτά (26' με 35')! Οι "πράσινοι" έχασαν την ευκαιρία να καλύψουν τη διαφορά της ήττας τους (9π.) στο πρώτο ματς.

Στην αρχή του ματς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 13-0 και με 22-3 πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο! Ο Νικ Καλάθης ήταν σε μεγάλα "κέφια" (8 ασίστ στο α' ημίχρονο) και με εύστοχο από τα 6,75μ. (2/2) τον Σον Κιλπάτρικ ο Παναθηναϊκός έφθασε τη διαφορά στους 23π. (48-25) στο 19'.

Στην αρχή του β' ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός διατηρούσε τη διαφορά, αλλά στο 25' έπαθε επιθετικό "μπλακ άουτ". Η Μπασκόνια, με σερί 0-15, έφερε το 56-33 σε 56-48 στη λήξη της τρίτης περιόδου! Το σερί της Μπασκόνια ανέβηκε στο 0-17 και με επιμέρους σκορ 2-28 (!) προηγήθηκε 58-61 στο 35'. Σ' αυτό το σημείο ο Τόμας μ' ένα τρίποντο ισοφάρισε 61-61, ενώ ένα ακόμη τρίποντο του Κιλπάτρικ στο 1' 30'' πριν από τη λήξη έδωσε το "φιλί της ζωής" στον Παναθηναϊκό (70-67). Το τελικό 72-70 διαμόρφωσε με τρεις εύστοχες βολές ο Χουέρτας στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Τα δεκάλεπτα: 22-10, 48-27, 56-48, 72-70

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 16 (1), Λάνγκφορντ 8 (1), Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 6, Γκιστ, Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 14 (3), Καλάθης 11 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Βιλντόσα 11 (3), Φόιντμαν 9 (1), Χουέρτας 13, Ντιόπ 2, Πουαριέ 10, Τζόουνς, Σιλντς 13 (1), Χίλιαρντ 12 (2).

Σήμερα Γκραν Κανάρια - Ολυμπιακός...

Τη νίκη με την οποία θα σιγουρέψει την παρουσία του στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα θέλει σήμερα (10.30 μ.μ.) ο Ολυμπιακός στα Κανάρια Νησιά, όπου θα αντιμετωπίσει τη βαθμολογικά "αδιάφορη" Γκραν Κανάρια. Οι δύο ομάδες έχουν εντελώς διαφορετική μπασκετική "λογική", με τον Ολυμπιακό να "χτυπάει" κοντά στα καλάθια, ενώ η ισπανική ομάδα από την περιφέρεια.

* Τα άλλα σημερινά ματς: 7 μ.μ. ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Φενέρμπαχτσε, 9 μ.μ. Μπουντούτσνοστ - Αναντολού Εφές, Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα.