20.7°C20.9°C
4 BF 35%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - 27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Εξαιρετικός χθες ο Ολυμπιακός!

Ο Ζακ Λεντέι κορυφαίος χθες του Ολυμπιακού...

Χωρίς τον Σπανούλη και τον Στρέλνιεκς, ο Ολυμπιακός έκανε χθες εξαιρετική εμφάνιση στο ΣΕΦ και νίκησε εύκολα με 89-69 τη Μπάγερν Μονάχου βγάζοντάς την εκτός τροχιάς διεκδίκησης των πλέι-οφ (12 νίκες - 15 ήττες).

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα από τα καλύτερά του πρώτα ημίχρονα και προηγήθηκε 50-31. Σ' αυτό το διάστημα είχε επιτυχημένες επιθέσεις κοντά στο καλάθι της Μπάγερν, με τους Μιλουτίνοφ (7/8δ.), Λεντέι (5/6δ.) και Πρίντεζη να έχουν σημειώσει τους 32 πόντους. Παράλληλα κυριάρχησε απόλυτα στα ριμπάουντ (23-10), όπως και σε όλον τον αγώνα (43-23 συνολικά!).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε μ' ένα τρίποντο του Γουέμπερ (53-31) και, όταν η γερμανική ομάδα μείωσε σε 57-44 (5/5 τρίποντα ο Κόπονεν), ο Ολυμπιακός μ' ένα σερί 14-0 κυριάρχησε και πάλι (71-44). Στην τελευταία περίοδο η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 15π. (77-62). Δεκάλεπτα: 20-10, 50-31, 72-48, 89-69.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουέμπερ 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 6, Τουπάν 3 (1), Μιλουτίνοφ 20 (9/10 δίποντα), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 11 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (10 ριμπάουντ), Μάντζαρης 8 (2), Ποκουσέβσκι 1, Μπόγρης, Λεντέι 23 (9/14 δίποντα).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ντάνγκουμπιτς 2, Χομπς, Κόπονεν 15 (5/6 τρίποντα)), Ραντόσεβιτς 2, Λούτσιτς 6, Λο 2, Τζέντοβιτς 10 (2), Αμάιτσε 6 (2), Γιόβιτς 1, Μπαρτέλ 7, Γουίλιαμς 5, Μπούκερ 13(1).

* Σε άλλους χθεσινούς αγώνες: Αναντολού Εφές - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 78-80, Φενέρμπαχτσε - Μπουντούτσνοστ 76-67.

Σήμερα Παναθηναϊκός - Μπασκόνια

Μέσα σε βαρύ κλίμα, λόγω του θανάτου του Θανάση Γιαννακόπουλου, θα διεξαχθεί σήμερα (9 μ.μ., Nova) η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Μπασκόνια. Οι "πράσινοι" προέρχονται από τέσσερις διαδοχικές νίκες (οι τρεις εκτός έδρας) και θέλουν να συνεχίσουν το σερί. Παράλληλα θα επιδιώξουν να καλύψουν και τη διαφορά των 9π. (84-77) της ήττας τους στο πρώτο ματς, καθώς είναι πολύ πιθανό να ισοβαθμήσουν με τη σημερινή τους αντίπαλο στο τέλος της κανονικής περιόδου.

* Οι άλλοι σημερινοί αγώνες: 7.15 μ.μ. Νταρουσάφακα - Χίμκι, 9.05 μ.μ. Μακάμπι - Ζαλγκίρις, 10 μ.μ. Ρεάλ Μαδρίτης - Αρμάνι Μιλάνο.