19.5°C19.9°C
3 BF 37%
ΝΕΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΣΕ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ / Μετάλλια σε όλα τα αθλήματα!

Η απονομή του χρυσού μεταλλίου στον Γιάννη Σγουρόπουλο...

Μετά την εξαιρετική εμφάνιση των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών του στίβου στη Γλασκώβη, ακολούθησαν νέες επιτυχίες για τον ελληνικό αθλητισμό και στις μικρές κατηγορίες σε τρία διαφορετικά αθλήματα, την επιτραπέζια αντισφαίριση, την πάλη και την άρση βαρών.

Στο πινγκ-πονγκ ο Γιάννης Σγουρόπουλος, πρωταθλητής Ευρώπης εφήβων το 2017 και το 2018, αναδείχθηκε κορυφαίος Ευρωπαίος και στη μεγαλύτερη κατηγορία (Κ21) στη διοργάνωση που έγινε στο Γκοντομάρ της Πορτογαλίας. Ο 'Ελληνας πρωταθλητής επικράτησε στον τελικό με 4-3 του Γερμανού Γκέριτ Ένγκεμαν (9-11, 11-4, 8-11, 11-9, 8-11, 12-10, 11-9). Μάλιστα νίκησε και τους τρεις εκπροσώπους της Γερμανίας, που είναι μια από τις μεγαλύτερες δυνάμεις του αθλήματος. Στον ημιτελικό είχε ξεπεράσει επίσης με 4-3 σετ τον Ρουμάνο Ράρες Σίπος. Ο Σγουρόπουλος έφτασε στο χρυσό μετάλλιο, χωρίς καν να είναι μέσα στα φαβορί, αφού βρισκόταν μόλις στο νο 33 της σχετικής κατάταξης!

* Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιώργος Πιλίδης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πάλης νέων (Κ23) στο Νόβισαντ. Ο Έλληνας παλαιστής ηττήθηκε με 4-0 στον τελικό της κατηγορίας των 61κ. της ελευθέρας πάλης από τον Ρώσο Αμπασγκαντζί Μαγκομέντοβ. Νωρίτερα, ο Πιλίδης επικράτησε με 8-5 του Τούρκου Σελεχατίν Σερτ, στη συνέχεια με 10-0 του Ελμεντίν Σεϊφουλάου και στα ημιτελικά με επίσης 10-0 του Ουκρανού Βαλεντίν Μπλιασέτσκι.

* Δύο χάλκινα μετάλλια, στο ζετέ και στο σύνολο, κατέκτησε ο Αμαγιάκ Μισακιάν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα άρσης βαρών παίδων στο Λας Βέγκας, ενώ σημείωσε και τέσσερα πανελλήνια ρεκόρ. Ο Έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στην κατηγορία των 73κ. και στο αρασέ κατέλαβε την 4η θέση με 118κ.. Στο ζετέ σήκωσε 146, 148 και 154 κιλά και πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Στο σύνολο συγκέντρωσε 272 κιλά κι ανέβηκε, επίσης, στο τρίτο σκαλί του βάθρου.