2 BF 68%
14.5°C14.5°C
2 BF 60%
ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ - 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Πολύ ανώτερος ο ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ

Ο πρωτοπόρος της Σούπερ Λιγκ ΠΑΟΚ έκανε το αυτονόητο με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό και πέρασε εύκολα (0-2) από το Ολυμπιακό Στάδιο. Οι γηπεδούχοι γνώριζαν ότι υστερούν έναντι των αντιπάλων τους, αλλά ήταν έτοιμοι να δώσουν τη μάχη τους. Όταν όμως δέχεσαι γκολ στο πρώτο λεπτό του αγώνα από έναν ποιοτικότερο αντίπαλο, αλλάζει αρνητικά και η ψυχολογία σου...

Ο Δώνης ήθελε να κρατήσει η ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο για να "χτυπήσει" στην επανάληψη, όμως όλα χάλασαν. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν μπορούσαν καν να κυκλοφορήσουν αξιοπρεπώς την μπάλα και ο κόσμος μετά το 0-2 τα... έψαλε στον Αλαφούζο. Ο ΠΑΟΚ, μια κλάση ανώτερος, με κορυφαίους τους Βαρέλα, Κρέσπο και Σάκχοφ, έφτανε εύκολα στην περιοχή των γηπεδούχων, όπου είχε ευκαιρίες και για άλλα γκολ.

Στο Περιστέρι, ο διαιτητής Ζαχαριάδης ακύρωσε κανονικό γκολ του Πανιωνίου στις αρχές του αγώνα. Καλύτερος στη συνέχεια ο Ατρόμητος, νίκησε με 3-0. Ο Άρης του Παντελίδη είναι μια ομάδα που εξελίσσεται, με νέα άμυνα και σκορ από όλους τους παίκτες. Νίκησε εύκολα 2-0 την ΑΕΚ, που δεν έκανε ούτε μια φάση της προκοπής στο "Κλ. Βικελίδης". Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με 3-0 τον Παναιτωλικό, παίζοντας με 10 παίκτες από το 4' του αγώνα. Ισοπαλίες στα άλλα ματς: Λεβαδειακός - Λαμία 1-1, ΟΦΗ - ΑΕΛ 0-0, ΠΑΣ Γιάννινα - Ξάνθη 0-0.

Χθες ο Ολυμπιακός νίκησε 0-2 τον Απόλωνα στη Ριζούπολη με αυτογκόλ του Στάθη (25') και πλασέ του Χασάν (70'). Δημιουργός και των δύο γκολ ο Ποντένσε.

Η βαθμολογία (σε 23 αγώνες): ΠΑΟΚ 61, Ολυμπιακός 54, Ατρόμητος 43, ΑΕΚ 43, Άρης 37, Παναθηναϊκός 31, Παναιτωλικός 30, Ξάνθη 28, Λαμία 28, Πανιώνιος 26, Αστέρας Τρ. 25, Λάρισα 23, ΠΑΣ Γιάννινα 21, Λεβαδειακός 20, ΟΦΗ 18, Απόλλων Σμ. 9.