1 BF 58%
13.9°C16.9°C
0 BF 62%
ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ - 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (ΕΜΒΟΛΙΜΗ) / Μεγάλη νίκη του Άρη στην Ξάνθη (0-1)

Ο Άρης πέτυχε μεγάλη σε σημασία νίκη στην Ξάνθη, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 1-0 και αναθερμαίνοντας τις ελπίδες του για έξοδο στην Ευρώπη.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Γκαρσία (έβδομο φετινό του) με βολέ σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή των γηπεδούχων στο 37'. Στο 57' η Ξάνθη έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε κεφαλιά του Κάστρο, αλλά στο 83' οι "κιτρινόμαυροι" είχαν δυνατό σουτ του Μαρτίνες στο δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

* OΦΗ και Ατρόμητος μοιράσθηκαν γκολ (1-1), βαθμούς και εντυπώσεις χθες στο Ηράκλειο. Η ομάδα του Περιστερίου ήταν καλύτερη στο α' ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη. Ήταν ο έκτος διαδοχικός αγώνας χωρίς νίκη για την ομάδα του Κάναντι.

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε στο 33'. Μετά από κόρνερ του Ουάρντα, Χατζηϊσαΐας και Κουλούρης "έπαιξαν βόλεϊ" με κεφαλιές και ο δεύτερος άνοιξε το σκορ (0-1). Στο 37' ο ΟΦΗ ισοφάρισε. Σε σέντρα του Κοροβέση ο Νέιρα από το ύψος του πέναλτι σούταρε στη γωνία, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα. Στο 90' ο Μέγερι απέκρουσε σωτήρια πλασέ του Παπαστεργιανού και οι Κρητικοί έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Η βαθμολογία (σε 17 αγώνες): ΠΑΟΚ 50, Ολυμπιακός 42, ΑΕΚ 36, Ατρόμητος 30, Παναθηναϊκός 27, Άρης 26, Ξάνθη 24, Παναιτωλικός 23, Πανιώνιος 22, Λαμία 20, Λάρισα 20, Αστέρας Τρίπολης 18, ΠΑΣ Γιάννινα 17, ΟΦΗ 16, Λεβαδειακός 12, Απόλλων Σμύρνης 6.