ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ - ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 / "Κονσέρτο για πολυβόλα" στην Τρίπολη (5-3)!
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Το πιο ενδιαφέρον ματς των αγώνων Κυπέλλου Ελλάδας στη φάση των 16, αλλά και το πιο "χορταστικό" για τη φετινή αγωνιστική περίοδο σε όλο το ελληνικό ποδόσφαιρο, έγινε χθες στην Τρίπολη.

Ο Αστέρας πέτυχε μια μεγάλη νίκη - πρόκριση με 5-3 κόντρα στη Λάρισα, που βρέθηκε να χάνει 2-0 στο ημίχρονο, πήρε σκορ πρόκρισης (3-3) στην επανάληψη (3-2 στο πρώτο ματς), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον τελευταίο λόγο στο φινάλε της αναμέτρησης. Τα 8 γκολ της συγκλονιστικής αναμέτρησης πέτυχαν: 7' Ζίζιτς (αυτογκόλ), 40' Ορτέγκα, 58' Βαλιέντε, 78' Καλτσάς, 87' Φερνάντεθ - 52' Ακόστα, 60' Σικάφκα,76' Ζίζτις.

* Παράσταση για ένα ρόλο στο "Γ. Καραϊσκάκης", όπου ο Ολυμπιακός ήταν πολύ ανώτερος της Ξάνθης και νίκησε με 3-1 (0-0 στο πρώτο ματς). Το 1-0 πέτυχε στο 29' με πλασέ ο Ποντένσε, μετά κάθεστη πάσα του Νάτχο και το 2-0 στο 52' ο Χασάν, σε συνεργασία 1-2 με τον Φορτούνη. Στο 61' ο Ποντένσε πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ σε αδράνεια της άμυνας της Ξάνθης. Αμέσως μετά ο σκόρερ έδωσε τη θέση του στον Σολδάνο, που έκανε πρεμιέρα με τα ερυθρόλευκα. Στο 75' η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τσιμίκα και ο Μπρίτο μείωσε σε 3-1.

* Πολύ εύκολο έργο είχε και η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ συντρίβοντας με 5-0 τον Κισσαμικό (1-1 το πρώτο ματς). Τα γκολ της "'Ένωσης" πέτυχαν οι Γκάλο με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ (20'), ο νεοαποκτηθείς Κρίστιτσιτς με σουτ στο 27', ο Μάνταλος με πέναλτι (το κέρδισε ο Μπογέ) στο 57' και δύο ο Λιβάγια, αρχικά με εκτέλεση φάουλ (78') και στη συνέχεια με κοντινή κεφαλιά (81').

* Ο Ατρόμητος είχε εξασφαλίσει την πρόκριση από το 0-3 του πρώτου αγώνα, αλλά και χθες νίκησε με 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Περιστέρι, παίζοντας με πολλούς αναπληρωματικούς. Τα γκολ σημείωσαν στο 6' ο Μούγιακιτς με κεφαλιά (1-0), στο 63' ο Μπρούνο με πλασέ (2-0) και στο 67' ο Βάρκας, μετά από ασταθή απόκρουση του Θεοδωράκη (2-1). Ο Ατρόμητος είχε στο 18’ προβολή του Κωτσόπουλου στο δοκάρι.

* Σήμερα παίζουν: 5.15 μ.μ. ΟΦΗ - Εργοτέλης (1-1), 7.30 μ.μ. Παναθηναϊκός - Λαμία (0-1).