3 BF 60%
17.9°C19.9°C
5 BF 37%
ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ - 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Αμετάβλητη η κορυφή

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την ξέφρενη πορεία του για τον τίτλο, επικρατώντας εύκολα με 3-0 του αποδεκατισμένου Πανιώνιου στην Τούμπα. Ο Ολυμπιακός "απέδρασε" από το "Ζωσιμάδες" με 1-2 επί του ΠΑΣ Γιάννινα χάρη στο καλό παιχνίδι του Φορτούνη και το υπέροχο γκολ του Χριστοδουλόπουλου, που διόρθωσε τα λάθη της άμυνας των "ερυθρόλευκων". Έτσι, παραμένει η διαφορά των 8 βαθμών στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο η ΑΕΚ επιβεβαίωσε την υποψία ότι ξαναβρήκε τη φόρμα της, βάζοντας τρία γκολ στον Αστέρα Τρίπολης στα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού (3-0). Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, που ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ήταν εξαιρετική και στην επανάληψη. Απίστευτα τα λάθη της άμυνας των φιλοξενούμενων, που μπορούσαν να δεχτούν κι άλλα γκολ.

Στα Πηγάδια η Ξάνθη νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο, αλλά με πέναλτι του Κάστρο που δεν υπήρχε (κλώτσησε το πόδι του με το... άλλο!). Ο διαιτητής Σκουλάς πρέπει να "ξεκουραστεί" για αρκετό καιρό, προς παραδειγματισμό και των υπολοίπων...

Στο Ηράκλειο ο ΟΦΗ πήρε... οξυγόνο επικρατώντας με 3-0 του Παναιτωλικού, που έχασε πέναλτι στο 1-0. Στο ημίχρονο σημειώθηκε σοβαρό επεισόδιο μεταξύ του προπονητή του ΟΦΗ Νίκου Παπαδόπουλου, και του γενικού αρχηγού των φιλοξενούμενων που κατέγραψε ο παρατηρητής και ο τεχνικός της κρητικής ομάδας απειλείται με βαριά τιμωρία. "Ταλαιπωρήθηκε" το ποδόσφαιρο στις αναμερήσεις Απόλλωνα - Λεβαδειακού 0-0 και ΑΕΛ - Άρη 0-0.