11 °C
10.9°C12.4°C
0 BF 71%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός σ' ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι νίκησε με 71-57 τη Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα κι έκανε ένα ακόμη βήμα για την είσοδο στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ επέστρεψε στις νίκες χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ στην επίθεση, αλλά "έπνιξε" τη ρωσική ομάδα στην άμυνα. Το κέρδος από το χθεσινό ματς ήταν η εμφάνιση του Σάσα Βεζένκοφ, που έκανε την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους "ερυθρόλευκους", που προηγήθηκαν 20-11 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ακολούθησε ένα "άσφαιρο" πεντάλεπτο, που ο Ολυμπιακός δεν πέτυχε πόντο, για να μειώσει 20-18 η Χίμκι και 23-22 λίγο αργότερα. Σ' αυτό το σημείο "μίλησε" ο Μιλουντίνοφ με 6 διαδοχικούς πόντους, ενώ ο Στρέλνιεκς με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου έφερε τη διαφορά και πάλι στους 10π. (32-22). Στην τρίτη περίοδο "έπιασε δουλειά" ο Παπανικολάου, που με διαδοχικά τρίποντα ανέβασε τη διαφορά στο 48-28, για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 55-36 πάλι με τρίποντο του Στρέλνιεκς. Η Χίμκι (6/24 τρίποντα) ήταν πολύ κακή επιθετικά (ελλείψει του Σβεντ) και μέχρι το τέλος δεν μπόρεσε να απειλήσει στο ελάχιστο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκος 3 (1), Τουπαν, Σπανούλης 6 (9 ασίστ, 5 λάθη), Τίμα, Μιλουτίνοφ 13 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 11 (3), Βεζένκοφ 14 (2), Πρίντεζης 10 (8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 14 (4), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι. ΧΙΜΚΙ: Μποστ 3 (1), Κρόκερ 10 (2), Βιάλτσεβ 2, Γκριν, Ζαΐτσεβ, Μάρκοβιτς 2, Γκιλ 9 (1), Γκουμπάνοβ, Ζούμπκοβ, Τζένκινς 4, Τόμας 6, Μίκι 21 (2).