ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ - ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 / Νίκη - πρόκριση (0-3) ο Ατρόμητος
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Παραγωγικός και στο Κύπελλο ο Ευθύμης Κουλούρης...

H πρώτη ομάδα που εξασφάλισε από τον πρώτο αγώνα την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας είναι ο Ατρόμητος, που πέρασε σαν... χιονιάς από τη Ριζούπολη και συνέτριψε με 3-0 τον γηπεδούχο Απόλλωνα Σμύρνης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο πρώτος σκόρερ της Σούπερ Λιγκ Ευθύμης Κουλούρης, που πέτυχε "χατ τρικ" (27' με πέναλτι, 63' και 71') και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς, που θα γίνει σε δύο εβδομάδες στο Περιστέρι. Συνολικά ο Κουλούρης έχει σκοράρει 17 φορές σε 18 αγώνες τη φετινή αγωνιστική περίοδο!

* Η AEK "στραβοπάτησε" στα Περιβόλια, καθώς δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης (1-1) από τον Κισσαμικό στην τελευταία φάση του αγώνα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το γκολ της "Ένωσης" πέτυχε στο 37' ο Πόνσε με διαγώνιο σουτ και ο Ρίσκι ισοφάρισε σε στημένη φάση για την κρητική ομάδα.

* "Χορταστικό" παιχνίδι έγινε στη Λάρισα, με την ΑΕΛ να νικάει 3-2 τον Αστέρα Τρίπολης σ' ένα τερέν στρωμένο με χιόνι σε πολλά σημεία του. Η γηπεδούχος ήταν καλύτερη στο α' ημίχρονο, όταν προηγήθηκε με 3-1, ενώ της ακυρώθηκε και κανονικό γκολ του Ντέλετιτς ως οφσάιντ.

Για την ομάδα της Λάρισας σκόραραν οι Ντέλετιτς με πλασέ (6'), Ζίζιτς με φάουλ (22') και Φατιόν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με λάθος υπόδειξη πέναλτι από τον διαιτητή Σέζο. Ο Αστέρας μείωσε σε 2-1 με φάουλ του Στυλιανίδη (43'), ανέβασε την απόδοσή του στην επανάληψη, έχασε ευκαιρίες και πέτυχε το 3-2 στο 65' με "τακουνάκι" του Μανιά.

* Σήμερα (7.30 μ.μ.) διεξάγεται ο αγώνας Λαμίας - Παναθηναϊκού.