Ακολουθήστε την «ΑΥΓΗ»
Ο επιλεγμένος κατάλογος δεν υπάρχει πλέον.

Ιστορική νίκη επί των ΗΠΑ!

Τσιτσιπάς και Σάκκαρη επικράτησαν 2-1 των Σ. Ουίλιαμς και Φρ. Τιαφόε

Στη "δύση" ένος καταπληκτικού γι' αυτούς 2018, οι κορυφαίοι Έλληνες τενίστες Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη πέτυχαν και τη μεγαλύτερή τους νίκη ως ζευγάρι στο μικτό διπλό. Στο πλαίσιο του τουρνουά Hopman Cup, που διεξάγεται στο Περθ της Αυστραλίας, η ελληνική ομάδα νίκησε χθες με 2-1 σετ τις ΗΠΑ των Φράνσις Τιαφόε και Σερένα Ουίλιαμς. Τα σετ: 4-1, 1-4, 4-2.

Η ελληνική δυάδα επικράτησε με 2-1 -συνολικά- νίκες. Πλέον, το επόμενο ραντεβού για τον Στέφανο Τσιτσιπά και την Μαρία Σάκκαρη έχει οριστεί κόντρα στην εν ενεργεία πρωταθλήτρια ομάδα της Ελβετίας των Ρότζερ Φέντερερ και Μπελίντα Μπέντσιτς την Πέμπτη 3 Ιανουαρίου.

Αρχικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε νικήσει μετά από δύσκολο αγώνα τον Φρανσές Τιαφόε, προσφέροντας στην Ελλάδα προβάδισμα 1-0 έναντι των ΗΠΑ. Στη μάχη των δύο 20χρονων, ο Τσιτσιπάς, Νο 15 στον κόσμο, νίκησε 6-3, 6-7 (3), 6-3 σε δύο ώρες και 15 λεπτά. Αργότερα, η Σερένα Ουίλιαμς νίκησε 7-6 (3), 6-2 τη Μαρία Σάκκαρη ισοφαρίζοντας για τις ΗΠΑ σε 1-1 την Ελλάδα.

Στις 29 Δεκεμβρίου οι δύο Έλληνες γνώρισαν την ήττα με 2-1 στους τρεις αγώνες που έδωσαν με τη Μεγάλη Βρετανία. Ο Κάμερον Νόρι, ο οποίος είναι Νο 91 στην παγκόσμια κατάταξη, έκανε την έκπληξη απέναντι στον Τσιτσιπά και επικράτησε με 7-6 (8), 6-4 στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων. Η Μαρία Σάκκαρη αντιμετώπισε στη συνέχεια την Κέιτι Μπούλτερ και επικράτησε με 6-0, 4-6, 6-2, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Έτσι, η νίκη κρίθηκε στο μικτό διπλό, με τους Μπούλτερ και Νόρι να παίρνουν τον τελευταίο πόντο στο τρίτο και τελευταίο σετ, επικρατώντας με 4-3, 3-4, 4-3.