11 °C
10.9°C12.9°C
0 BF 76%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού!

Με όπλο την άμυνα ο Παναθηναϊκός πέτυχε χθες στο ΟΑΚΑ μεγάλη νίκη με 76-70 επί της Μπαρτσελόνα, της σταμάτησε αήττητο σερί πέντε αγώνων και έφθασε τις πέντε δικές του νίκες στη διοργάνωση. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αυτή τη φορά καλά στην επίθεση και με διαδοχικά τρίποντα, που ήταν η "αχίλλειος πτέρνα" του σε προηγούμενα ματς, προηγήθηκε 21-10 στη δεύτερη περίοδο.

Η ισπανική ομάδα μείωσε 27-23, αλλά ο Παναθηναϊκός πήγε στο ημίχρονο με διαφορά 9 πόντων με καλάθι του Λάνγκφορντ στο φινάλε (34-25).  Μ' ένα τρίποντο του Λάσμε οι "πράσινοι" προηγήθηκαν 42-32, αλλά ακολούθησε σερί 0-10 για τους φιλοξενούμενους, που ισοφάρισαν 42-42 στο 26', για να ακολουθήσει νέο σερί 9-0, αλλά για τον Παναθηναϊκό (51-42 στο 28').

Με πρωταγωνιστή τον Ντίνο Μήτογλου στην αρχή της τελευταίας περίοδου ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά και στους 13π. (67-54 στο 33').  Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης το μόνο που κατάφερε η Μπαρτσελόνα (3/15 τρίποντα) ήταν να μειώσει στους 6π. (72-66), που ήταν η διαφορά με την οποία τελείωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 34-25, 55-50, 76-70.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 14 (1), Λάνγκφορντ 8, Λάσμε 11 (1τρ.,  6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 6 (1), Παππάς 7, Γκιστ 5 (0/6 δίποντα, 1/1 τρ.), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 8 (2/4τρ.), Καλάθης 2 (0/2β., 1/9 σουτ, 9ρ., 12ασ., 5λ.), Αντετοκούνμπο 3 (1/1τρ.), Μήτογλου 7 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σεραφίν 15 (5/7δ., 5/5β.), Πάνγκος 4, Ρίμπας 1, Σίνγκλετον 4 (0/8 σουτ), Μπλάζιτς, Σμιτς, Ερτέλ 12, Οριόλα 4, Κούριτς 17 (3/6 τρίποντα), Κλαβέρ 7, Τόμιτς 6.

Άλλα χθεσινά αποτελέσματα: Χίμκι - Μπουντούτσνοστ 85-69, ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ζαλγκίρις 99-97.