22.9°C22.9°C
3 BF 31%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Κυρίαρχος στο Μόναχο ο Ολυμπιακός

Μέχρι και τρίποντο έβαλε ο Νίκολα Μιλουντίνοφ

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, που νίκησε στο Μόναχο την Μπάγερν με 72-62. Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν πολύ καλοί στην άμυνα σ' όλο το ματς και "ξέσπασαν" επιθετικά στην τελευταία περίοδο (19-27 επιμέρους σκορ).

O Oλυμπιακός ξεκίνησε χωρίς τον Σπανούλη στην πεντάδα και προηγήθηκε 6-12. Σταδιακά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς, ισοφάρισαν 15-15 στο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν για πρώτη φορά 21-20 και 27-24 στο 17'. Τότε ο Ολυμπιακός, με κορυφαίο τον Μιλουτίνοφ, μ' ένα σερί 0-7 τελείωσε το ημίχρονο 27-31.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ συνέχισε να έχει το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο (43-45) και σ' ένα ματς "κλειστό" από πλευράς σκορ "ξέφυγε" 49-56 στο 34'. Στο φινάλε ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα (53-65 στο 36' με έξι διαδοχικούς πόντους του Σπανούλη). O Στρέλνιεκς με τρίποντο πέτυχε το 58-70  στο 1' 23'', για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με 62-72.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ντάνγκουμπιτς 2, Χομπς 3 (1), Κινγκ, Κόπονεν 9 (1), Ραντόσεβιτς, Λούτσιτς 15, Λο 6, Τζέντοβιτς 2, Αμάιτσε, Μπαρτέλ 4, Γουίλιαμς 15 (1), Μπούκερ 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουίλιαμς - Γκος 2, Σπανούλης 9 (2 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη), Τίμα 10 (2), Μιλουτίνοφ 11 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 10 (1), Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 10 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Μπόγρης, ΛεΝτέι 12 (12 ριμπάουντ).

Σε άλλα χθεσινά παιχνίδια: Αναντολού Εφές - Μακάμπι 90-77 (πρεμιέρα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον πάγκο της ισραηλινής ομάδας), Φενέρμπαχτσε - Νταρουσάφακα 100-79.

Παναθηναϊκός - Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός θέλει να επιστρέψει στις νίκες στην Ευρωλίγκα, αλλά δεν θα έχει εύκολο έργο το βράδυ (9.00 μ.μ.) στο "Νίκος Γκάλης" του ΟΑΚΑ, στην αναμέτρηση με την ανεβάσμενη φέτος Μπαρτσελόνα, που έχει 9 νίκες στα 10 τελευταία ματς σε Ευρωλίγκα και ισπανικό πρωτάθλημα!

Τα άλλα σημερινά ματς: 7.00 μ.μ. Χίμκι - Μπουντούτσνοστ, 7.45 μ.μ. ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ζαλγκίρις, 9.45 μ.μ. Αρμάνι Μιλάνο - Μπασκόνια

* Η ρατσιστική επίθεση του Τσουκαλά στον Θανάση Αντετοκούνμπο έχει πάρει διεθνείς διαστάσεις, με την Ένωση Παικτών της Ευρωλίγκα να "ανεβάζει" χθες ανακοίνωση στήριξης στον παίκτη του Παναθηναϊκού:

"Η ELPA καταδικάζει τα σχόλια που έγιναν κατά του Θανάση Αντετοκούνμπο. Θα θέλαμε να εκφράσουμε τη στήριξή μας σε εκείνον και την οικογένειά του. Όλοι προσπαθούμε για μια αθλητική κοινωνία με περισσότερο σεβασμό και λιγότερο μίσος".