Ο επιλεγμένος κατάλογος δεν υπάρχει πλέον.

"Τυφώνας ΠΑΟΚ" στη Λευκορωσία!

Ζαμπά και Πέλκας πανηγυρίζουν σε ένα από τα γκολ του Βραζιλιάνου...

Εντυπωσιακός στο ξεκίνημα, "καθάρισε" (4-1) την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ

Μεγάλη νίκη σε έκταση και σημασία πέτυχε στο Μινσκ ο ΠΑΟΚ για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Επικράτησε με το εντυπωσιακό 1-4 της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο "δικέφαλος του βορρά" μπήκε σαν... τυφώνας στο ματς και μέχρι το 17' είχε προηγηθεί 0-3! Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λέο Ζαμπά, που δημιούργησε το πρώτο και το τέταρτο γκολ και πέτυχε τα άλλα δύο!

Στο 6' ο Βραζιλιάνος επιθετικός, μετά από συνεργασία των Πέλκα και Κάνιας, έκανε σέντρα από αριστερά και ο Πρίγιοβιτς με γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι πέτυχε το 0-1. Το 0-2 έγινε στο 11' με προσωπική ενέργεια του Ζαμπά, αλλά και κάποια δόση... τύχης, αφού ευνοήθηκε από δύο κόντρες, πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα των γηπεδούχων. Στο 17', σε νέα αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ο Μαουρίσιο τροφοδότησε τον Ζαμπά, που μπήκε στην περιοχή και πάλι από αριστερά και με πλασέ έγραψε το 0-3. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος και δεν απειλήθηκε καθόλου...

Η ΜΠΑΤΕ αντέδρασε κάπως στο β' ημίχρονο και μείωσε σε 1-3 στο 61', όταν σε σέντρα από τα αριστερά ο Σκάβις, που μπήκε ως αλλαγή, πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον ώμο του Κρέσπο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Το ματς "κλείδωσε" στο 73' με το τέταρτο γκολ του ΠΑΟΚ, που  βγήκε ωραία στην επίθεση, ο Ζαμπά τροφοδότησε τον Πέλκα, που με σουτ από το ύψος της περιοχής πέτυχε το 1-4. Στο 89', πλασέ του Μπίσεσβαρ μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών.

ΜΠΑΤΕ: Σχερμπίτσκι, Αλεξέι Ρίος, Φιλιπένκο, Πολιάκοφ, Βολόντκο, Μπάγκα, Ντράγκουν (73' Χλεμπ), Γιαμπλόνσκι, Ιβάνιτς, Στάσεβιτς (76' Γκορντέιτσουκ), Τουόμινεν (59' Σκάβις).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Μαουρίσιο, Κάνιας, Λημνιός (70' Μπίσεσβαρ), Ζαμπά (85' Βιερίνια), Πέλκας, Πρίγιοβιτς (76' Άκμπομ).

* Στο άλλο ματς του ομίλου: Τσέλσι - Βίντι 1-0 (70' Μοράτα)

* Η βαθμολογία του ομίλου: Τσέλσι 6, ΠΑΟΚ 3, ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 3, Βίντι 0.