10 °C
9.9°C11.9°C
0 BF 71%
ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Η Μπενφίκα "καθάρισε" και την ΑΕΚ (2-3)!

Η Μπενφίκα έχει βρει "πελάτες" τις ελληνικές ομάδες και, μετά τον ΠΑΟΚ, νίκησε με 2-3 και την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, σημειώνοντας μάλιστα το γκολ της νίκης στο διάστημα που έπαιζε με παίκτη λιγότερο! Η "Ένωση" εκμεταλλεύτηκε στο β' ημίχρονο την αριθμητική της υπεροχή και λίγο ήθελε να φθάσει σε μια μεγάλη ανατροπή έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον σκόρερ των δύο γκολ Βίκτωρα Κλωναρίδη...

H AEK δέχθηκε δύο "γρήγορα" γκολ στο πρώτο 15λεπτο. Η Μπενφίκα έκανε το 0-1 στο 6' με τον Σεφέροβιτς, που πήρε το "ριμπάουντ" στην απόκρουση του Μπάρκα σε σουτ του Ζέντσον, και το 0-2 στο 15', όταν ο Γκριμάλδο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Μπακασέτα και σκόραρε με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Μπακασέτας έπιασε γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα "έσκασε" στο έδαφος, αλλά ο Βλαχοδήμος με εντυπωσιακή απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρούμπεν Ντίας έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Πόνσε και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Μπενφίκα "κλείστηκε" και η ΑΕΚ μείωσε σε 1-2 στο 53' με πλασέ του Κλωναρίδη, που εκμεταλλεύθηκε τη σέντρα του Χουλτ και την κεφαλιά του Οικονόμου στο δεύτερο δοκάρι στο 63' κι από κοντά ισοφάρισε σε 2-2! Στο 73' λίγο ήθελε να κάνει "χατ τρικ" ο Κλωναρίδης, αλλά ο Βλαχοδήμος τον νίκησε στο τετ α τετ. Και στο 75', κόντρα στη ροή του ματς, ο Σεμέδο νίκησε όλη την άμυνα της ΑΕΚ και με δυνατό σουτ και τον Μπάρκα και σημείωσε το 2-3.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου (68' Τσόσιτς), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Σιμόες (79' Γκάλο), Κλωναρίδης, Μπακασέτας, Μάνταλος, Πόνσε (60' Γιακουμάκης).

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Κόντι, Γκριμάλδο, Φέισα, Ζέντσον, Πίζι (62' Σεμέδο), Σάλβιο (46' Λέμα), Ράφα Σίλβα (84' Σέρβι), Σεφέροβιτς.

Στο Μόναχο: Μπάγερν - Άγιαξ 1-1. Στα άλλα χθεσινά ματς: Γιουβέντους - Γιανγκ Μπόις 3-0, Χόφενχαϊμ - Μάντσεστερ Σίτι 1-2, Λυών - Σαχτάρ Ντονιέτσκ 2-2, ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ρεάλ Μαδρίτης 1-0, Ρόμα - Πλζεν 5-0, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Βαλένθια 0-0.

* Σήμερα παίζουν: 7.55 μ.μ. Παρί - Ερυθρός Αστέρας, Λοκομοτίβ Μόσχας - Σάλκε, 10.00 μ.μ. Ντόρτμουντ - Μονακό, Ατλέτικο - Μπριζ, Αϊντχόβεν - Ίντερ, Τότεναμ - Μπαρτσελόνα, Νάπολι - Λίβερπουλ, Πόρτο - Γαλατασαράι.

* Η ομάδα Νέων της ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 3-1 από την αντίστοιχη της Μπενφίκα στο γήπεδο της Ριζούπολης.