5 BF 86%
10 °C
9.9°C10.7°C
3 BF 100%
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ 2019 / Μεγάλη νίκη - πρόκριση της Ελλάδας!

Πολύ μεγάλη νίκη γοήτρου και ουσίας πέτυχε χθες η Εθνική μας ομάδα στο Ηράκλειο της Κρήτης. Στην πρεμιέρα του δεύτερου προκριματικού γύρου διατήρησε το αήττητο, πέτυχε την 7η διαδοχική της νίκη (70-63) επί της Σερβίας και βρίσκεται πλέον με το... ένα πόδι στην Κίνα για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η εμφάνιση της Εθνικής μας ήταν πολύ καλή κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο. Τα "κάστανα από τη φωτιά" τα έβγαλαν οι... παλιοσειρές (Καλάθης, Σλούκας, Πρίντεζης, Μπουρούσης), ενώ καθοριστική ήταν και η συμβολή των Παπανικολάου, Παπαπέτρου και Θ. Ατεντοκούνμπο.

Η Σερβία προηγήθηκε στο δεκάλεπτο 16-18, αλλά η Ελλάδα "απάντησε" 21-18. Όταν το σκορ ήταν 21-20, χρεώθηκε με τρίτο φάουλ ο Καλάθης, που ήταν ο κορυφαίος της Εθνικής μας. Τότε ανέλαβε ο Κώστας Σλούκας, που ήταν εύστοχος από τα 6,75μ. (2/3) κι έκανε το 32-29, ενώ ακόμη πιο εύστοχος ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου (2/2), που έκλεισε το ημίχρονο με 35-32. Χαρακτηριστικό του α' μέρους τα 9 επιθετικά ριμπάουντ της Σερβίας, που είχε μόλις 5 φάουλ σ' ένα 20λεπτο, και τα 7/13 τρίποντα της Ελλάδας.

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου και την είσοδο στο παρκέ του Θανάση Αντετοκούνμπο, η Εθνική μας ξέφυγε με 8π. (40-32) με τρίποντο του Μπουρούση και με 11π. (45-34) με νέο τρίποντο του Σλούκα. Στο 26' ξαναμπήκε στο ματς ο Καλάθης, που με τρίποντο έκανε το 48-36, για να ξεκινήσει η αντεπίθεση της Σερβίας, που μείωσε 49-47, για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Αντετοκούνμπο (51-47).

Στην τελευταία περίοδο η Ελλάδα προηγήθηκε 55-49, για να ισοφαρίσει 57-57 η Σερβία στο 34' με τρίποντο του Μίσιτς. Εκεί "μίλησε" ο Γιώργος Πρίντεζης, που με 4 πόντους έκανε το 61-57. Η Εθνική μας προηγήθηκε και 68-59 ένα λεπτό πριν από το τέλος και δεν κινδύνευσε ουσιαστικά στο φινάλε.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπουρούσης 9 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καλάθης 15 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 8 (1), Σλούκας 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 4, Ντόρσεϊ, Μάντζαρης, Μήτογλου, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 6 (2), Βασιλόπουλος 2.

ΣΕΡΒΙΑ: Μπιέλιτσα 9 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς 19 (3/12 τρίποντα, Γιόβιτς 11 (1), Νέντοβιτς 7 (1), Σιμόνοβιτς 2, Γέλοβατς, Κάλιντιτς, Λούτσιτς, Μίτσιτς 3 (1), Μιλουτίνοφ 7 (6 ριμπάουντ), Ραντούλιτσα 4.

* Για τον όμιλο της Εθνικής μας χθες: Εσθονία - Γερμανία 43-86, Ισραήλ - Γεωργία 80-85.