12 °C
11.9°C14.6°C
0 BF 71%
UEFA NATIONS LEAGUE / "Τζάμπα" ήττα (2-1) στην Ουγγαρία

Η Εθνική μας ομάδα ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερη από την Ουγγαρία στη Βουδαπέστη, αλλά έφυγε από την ουγγρική πρωτεύουσα με μια "κουτή" ήττα. Οι Μαγυάροι νίκησαν με 2-1 γιατί έπαιξαν πιο "έξυπνα" και εκμεταλλεύθηκαν τις ευκαιρίες, σε αντίθεση με την Ελλάδα, που ήταν "φλύαρη" στην τελική προσπάθεια.

H Εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά στο ματς και βρέθηκε να χάνει στο 15' με 1-0 μετά από "κινηματογραφικό" συνδυασμό των γηπεδούχων και δυνατό σουτ του Ρ. Σάλαϊ από το ύψος του πέναλτι. Η απάντηση ήρθε με καρφωτή κεφαλιά του προωθημένου Μανωλά (1-1) σε μακρινό φάουλ του Φορτούνη, που στο 10' είχε σουτ ελάχιστα άουτ.

Κι ενώ η Ελλάδα είχε πλήρως τον έλεγχο του ματς από το 20' μέχρι το 40' και τρεις ευκαιρίες για γκολ (Χριστοδουλόπουλος 27', Πέλκας 33', Μανωλάς 34'), η Ουγγαρία όχι μόνο "αφυπνίστηκε", αλλά για δύο λεπτά πολιόρκησε την περιοχή του Μπάρκα και στην πέμπτη προσπάθεια σκόραρε για το 2-1 (42'). Αρχικά ο Μπάρκας απέκρουσε τα σουτ των Ρ. Σάλαϊ και Κόβατς και, ενώ η ελληνική άμυνα έδειχνε ζαλισμένη και δεν μπορούσε να διώξει μακριά, η μπάλα έφθασε τελικά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, στον Κλάινχαϊσλερ, που με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Μπάρκα.

Το β' ημίχρονο ήταν ένας "μονόλογος" για την Ελλάδα, με τους γηπεδούχους να αρκούνται σε σποραδικές αντεπιθέσεις. Στο 52' χάθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία, όταν σε φάουλ του Φορτούνη ο Τοροσίδης έστειλε την μπάλα έξω. Σε δύο διαδοχικά σουτ των Πέλκα (72') και Μήτρογλου (75') ο Γκούλατσι απέκρουσε σωτήρια. Η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν κεφαλιά του Μήτρογλου "έγλειψε" το δεξί κάθετο δοκάρι της ουγγρικής εστίας.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκούλατσι, Μπέσε, Λανγκ, Κάνταρ, Φιόλα, Κλάινχαϊσλερ, Νάγκι, Κόβατς (80' Πάτκαϊ), Βάργκα (62' Λόβρεντσιτς), Α. Σάλαϊ (66' Έπελ), Ρ. Σάλαϊ.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπάρκας, Τοροσίδης, Μανωλάς (52' λόγω τραυματισμού Οικονόμου), Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας (46' Λυκογιάννης), Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης, Πέλκας, Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης, Δώνης (46' Μήτρογλου).

* Στο άλλο ματς του ομίλου: Φινλανδία - Εσθονία 1-0.