3 BF 69%
12 °C
11.9°C12.4°C
0 BF 94%
ΣΤΙΒΟΣ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U18 / Τέσσερα μετάλλια, δεκατρείς προκρίσεις στην Αργεντινή

Σπυριδούλα Καρύδη

Καλή ήταν η παρουσία της Εθνικής μας ομάδας στίβου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18, που έγινε στο Γκιορ και, παρά την ικανοποιητική συγκομιδή μεταλλίων και πολύ περισσότερο των προκρίσεων στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων, θα μπορούσε να είναι ακόμη καλύτερη!

Μετά το αργυρό μετάλλιο της Όλγα Φιάσκα στα 5.000μ. βάδην (23.39.12), ακολούθησαν το χάλκινο της Κοσμούλας Κοσμίδου στη σφυροβολία (65.98μ.), το αργυρό του Γεράσιμου Καλογεράκη, που έκανε 6 μέτρα ατομικό ρεκόρ, στον ακοντισμό (77.45μ.) και το χάλκινο της Σπυριδούλας Καρύδη με νέο πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων στο μήκος (6.23μ.), που πέτυχε κι άλλο πανελλήνιο ρεκόρ στο τριπλούν (13.27μ.), αλλά έχασε το μετάλλιο για δύο εκατοστά!

Εκτός από τους τέσσερις αυτούς αθλητές και αθλήτριες με τις πέντε προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων, που θα γίνουν τον Οκτώβριο στο Μπουένος Άιρες, άλλοι όκτω πήραν το "εισιτήριο",  ενώ πριν από τέσσερα χρόνια στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων της Νανζίνγκ είχαν πάει μόνο έξι αθλητές του στίβου (τρία αγόρια και τρία κορίτσια). Αυτοί είναι: Γιάννης Καμαρινός (5ος 110μ. εμπόδια 13.90), Αντώνης Σάντας (8ος επί κοντώ 4.85μ.), Ελένη Ιωαννίδου (13η 800μ. 2.10.08), Μαρία Σεφεριάδη (6η 5000μ. βάδην 24.57.50), Σοφία Κεσσίδη (7η δισκοβολία 47.03), Παναγιώτα Φριγγή (10η σφυροβολία 61.10μ.), Ελίνα Τζένγκο (7η ακοντισμός 53.84μ.) και Παναγιώτα Δόση (10η ύψος 1.74μ.).

Αξίζει αναφοράς και η 5η θέση της 16χρονης Βασιλείας Σπύρου με μεγάλο πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων στα 3.000μ. (9.34.39), που για μία θέση έχασε την πρόκριση για την Αργεντινή.

* Η Μαρία Μπελιμπασάκη πέτυχε τη δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στα 400μ. (51.14) στα "Τοφάλεια" στην Πάτρα.