• Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Γκριεζμάν και Βαράν πανηγυρίζουν για το 1-0 μετά τη συνεργασία τους

Η Γαλλία έγινε χθες η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντιάλ 2018, καθώς νίκησε με 2-0, μάλλον εύκολα, την Ουρουγουάη, για την οποία η απουσία του Καβάνι αποδείχθηκε καθοριστική. Η Γαλλία παρέμεινε αήττητη στα τελευταία εννιά ματς κόντρα σε χώρες της Λατινικής Αμερικής (έχασε τελευταία φορά το 1978 από την Αργεντινή), ενώ νίκησε για πρώτη φορά την Ουρουγουάη. Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί τρεις φορές σε Μουντιάλ και τις δύο φορές είχαν μείνει χωρίς σκορ (2002, 2010), ενώ το 1966 η Ουρουγουάη είχε νικήσει με 2-1.

Στο α' ημίχρονο οι "τρικολόρ" είχαν την πρωτοβουλία, αλλά δημιουργήθηκαν ελάχιστες φάσεις. Στο 15΄ο Ζιρού πήρε την πρώτη κεφαλιά, έβγαλε αμαρκάριστο τον Εμπαπέ, που έκανε ψηλοκρεμαστή άστοχη κεφαλιά. Η ομάδα του Ντεσάμπ συνέχισε να πιέζει και στο 40' ο Αντουάν Γκριεζμάν εκτέλεσε έξυπνα φάουλ, ο Ραφαέλ Βαράν πρόλαβε τους αμυντικούς και με γυριστή κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Σε παρόμοια φάση εκτέλεσης φάουλ στην άλλη περιοχή μετά από 3' ο Γάλλος τερματοφύλακας Ούγκο Γιορίς έκανε εκπληκτική επέμβαση σε κεφαλιά του Κάσερες.

Στο β' ημίχρονο η Ουρουγουάη ανέβασε την απόδοσή της, αλλά στο 61' ο Μουσλέρα έκανε τραγικό λάθος σε μακρινό σουτ του Γκριεζμάν και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0. Στο 73' ο Τολισό, από το ίδιο σημείο με τον Γκιεζμάν, σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Η Ουρουγούαη πίεσε μέχρι το τέλος, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

ΓΑΛΛΙΑ: Γιορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Λούκας Ερναντέζ, Καντέ, Πογμπά, Τολισό (80' Ενζοζί), Εμπαπέ (89' Ντεμπελέ), Γκριεζμάν, Ζιρού.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μουσλέρα, Λασάλτ, Γοδίν, Χιμένες, Κάσερες, Νάντες (73' Ουρεταβίσκαγια), Τορέιρα, Βεσίνο, Μπεντανκούρ (59' Ροντρίγκεζ), Σουάρες, Στουάνι (59' Γκόμεζ).