13 °C
12.9°C13.4°C
0 BF 100%
ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018 / Μουντιάλ 2018: Στα πέναλτι (4-3) προκρίθηκε η Αγγλία

Ένα ακόμη δραματικό ματς είχαμε χθες στη φάση των "16". Η Αγγλία δέχτηκε την ισοφάριση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, για πάρει τελικά την πρόκριση με 4-3 στα πέναλτι. Ήταν το τρίτο ματς από τα 8 της φάσης των "16" που έληξε με 1-1 μετά και την παράταση και οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο Οσπίνα απέκρουσε το πέναλτι του Χέντερσον, αμέσως μετά ο Ουρίμπε "σημάδεψε" το οριζόντιο δοκάρι και ο Πίκφορντ απέκρουσε το πέναλτι του Μπάκα. Το καθοριστικό 4-3 πέτυχε ο Ντάιερ.

Η Αγγλία ήταν καλύτερη από την αρχή του αγώνα, αλλά δημιουργούσε ευκαιρίες μόνο από "στημένες" φάσεις. Σε μια εκτέλεση κόρνερ ο Κάρλος Σάντσες με λαβή... πάλης ανέτρεψε τον Χάρι Κέιν, που με πέναλτι πέτυχε το 1-0.

Μετά το γκολ οι Άγγλοι άρχισαν τις καθυστερήσεις και μέχρι την ισοφάριση η Κολομβία έφθασε δύο φορές κοντά στο γκολ. Στο 81', μετά από τραγικό λάθος του Γουόκερ, ο Μπάκα τροφοδότησε τον Κουαδράδο, που από εξαιρετική θέση σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ουρίμπε έπιασε εξαιρετικό σουτ από τα 35 μέτρα, για να αποκρούσει στο "Γ" της εστίας του ο Πίκφορντ. Από το κόρνερ, που ακολούθησε, ο αμυντικός της Κολομβίας Γέρι Μίνα νίκησε όλους τους αμυντικούς της Αγγλίας και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-1 πετυχαίνοντας το τρίτο του γκολ στη διοργάνωση και το τρίτο με κεφαλιά!

Στο α' ημίχρονο της παράτασης η Κολομβία ήταν καλύτερη της Αγγλίας, αλλά στη συνέχεια οι Άγγλοι ανέβασαν την απόδοσή τους κι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 112' με τον Ρόουζ.

* Μετά την ολοκλήρωση της φάσης των "16" τα ζευγάρια των προημιτελικών του Μουντιάλ 2018 διαμορφώθηκαν:

Παρασκευή 7 Ιουλίου: 5.00 μ.μ. Γαλλία - Ουρουγουάη (Νίζνι), 9.00 μ.μ. Βραζιλία - Βέλγιο (Καζάν).

Σάββατο 8 Ιουλίου: 5.00 μ.μ. Σουηδία - Αγγλία (Σαμάρα), 9.00 μ.μ. Ρωσία - Κροατία (Σότσι).