6 BF 33%
16.8°C18.5°C
0 BF 82%
ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018 / Μουντιάλ 2018: Με "buzzer beater" στους 8 το Βέλγιο!

Η Ιαπωνία πήγε να να κάνει τη δεύτερη μεγάλη έκπληξη, μετά το 2-0 της Νότιας Κορέας επί της Γερμανίας, προηγήθηκε χθες βράδυ 2-0 του Βελγίου, αλλά δεν άντεξε και έχασε με 3-2 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων!

Οι Ασιάτες, "καμικάζι" για 25' στο δεύτερο ημίχρονο, σκόραραν στο 48' με τον Χαραγκούτσι και πέτυχαν το 2-0 με βολίδα έξω από την περιοχή του Ινούι στο 52'. Οι Βέλγοι, που είχαν δοκάρι στο 49' σε σουτ του Αζάρ, μείωσαν σε 2-1 με "περίεργη" κεφαλιά του Βερόνχεν (μεγάλη η ευθύνη του τερματοφύλακα Καβασίμα) και ισοφάρισαν 2-2 στο 74' με νέα κεφαλιά του Φελαϊνί. Στο 5' των καθυστερήσεων, έπειτα από κόρνερ των Ιαπώνων, ο Κουρτουά ξεκίνησε με τα χέρια την αντεπίθεση και ο Τσαντλί από κοντά πέτυχε το τελικό 3-2.

Η Βραζιλία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στο Μεξικό, επιβλήθηκε με 2-0 και για έβδομη διαδοχική φορά προκρίθηκε σε προημιτελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νεϊμάρ, που πέτυχε ένα τέρμα (51') και δημιούργησε το άλλο (Φορμίνιο 88').

Το καλύτερο ματς του Μουντιάλ 2018 πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, όπου σε μια εκπληκτική αναλογή πρωτοπορίας στο σκορ και συναισθημάτων η Γαλλία νίκησε με το "χορταστικό" 4-3 της Αργεντινής. Οι "τρικολόρ" προηγήθηκαν με πέναλτι του Κριεζμάν (13') και η Αργεντινή ισοφάρισε με εκπληκτικό του Ντι Μαρία 1-1 (41'). Στο β' ημίχρονο η "μπιανκοσελέστε" με τον Μερκάντο προηγήθηκε στο 48' 2-1, αλλά μετά έπιασε... δουλειά ο "νέος Πελέ", ο 19χρονος Κιλιάν Μπαμπέ και με δύο γκολ σε 4' (64' και 68') έδωσε προβάδισμα 4-2 στην ομάδα του. Το μόνο που κατάφερε η Αργεντινή ήταν να μειώσει 4-3 στο 3' των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Αγουέρο.

Η Ουρουγουάη με δύο γκολ του Έντισον Καβάνι (7', 62') νίκησε δίκαια 2-1 την Πορτογαλία, που είχε ισοφαρίσει προσωρινά με κεφαλιά του Πέπε (55').

Στα πέναλτι κρίθηκαν και τα δύο ματς της Κυριακής, με "τυχερούς" τη Ρωσία και την Κροατία. Και τα δύο ματς στην κανονική περίοδο και την παράταση έληξαν 1-1. Στο ματς Ρωσίας - Ισπανίας σκόραραν οι Ιγκναντίεβιτς (αυτογκόλ) στο 4' και Τζιούμπα με πέναλτι ("χέρι" του Πικέ) στο 41' και οι γηπεδούχοι νίκησαν 4-3 στα πέναλτι. Η αναμέτρηση Κροατίας - Δανίας είχε σκόρερ τους Γκιόργκενσεν (1') και Μάντζουκιτς (4'), αλλά μεγάλους πρωταγωνιστές τους δύο τερματοφύλακες. Ο Κάσπερ Σμάιχελ απέκρουσε τρία πέναλτι (το ένα στον κανονικό αγώνα σε εκτέλεση του Μόντριτς) και ο Ντανιέλ Σούμπασιτς τρία στη διαδικασία των πέναλτι, που έδωσαν την πρόκριση στην ομάδα του.

* Σήμερα ολοκληρώνεται η προημιτελική φάση με τις αναμετρήσεις: 5.00 μ.μ. Σουηδία - Ελβετία, 9.00 μ.μ. Κολομβία - Αγγλία.