Ακολουθήστε την «ΑΥΓΗ»
Ο επιλεγμένος κατάλογος δεν υπάρχει πλέον.

Οι 33 ξένοι γκραν μετρ της Α' Εθνικής

Eurokinissi

Ενισχυμένες με αλλοδαπούς οι 31 από τις 34 ομάδες του κορυφαίου διασυλλογικού θεσμού

Επιμέλεια: Κοσμάς Κέφαλος
kosmaskefalos@gmail.com

 

Το Ομαδικό Πρωτάθλημα Α' Εθνικής θα διεξαχθεί στο Ρίο Αχαΐας από 10 έως 15 Ιουλίου με Ελβετικό σύστημα επτά γύρων. Αγωνίζονται 34 ομάδες με δεκαμελή σύνθεση και με δυνατότητα να συμπεριλάβουν μέχρι δύο αλλοδαπούς (ο ένας κοινοτικός). Χρήση του δικαιώματος έχουν κάνει οι 31 ομάδες, με συνολικά 53 ξένους (24 GM και 9 WGM).

Αν και απουσιάζουν τα πολύ μεγάλα ονόματα, όπως του Καρουάνα, του Ιβαντσούκ, της Τζ. Πόλγκαρ και άλλων παικτών πρώτης γραμμής, οι οποίοι ενίσχυαν παλαιότερα τις ομάδες μας, οι 53 ξένοι είναι ισχυρότατοι, στην πλειονότητά τους νέοι και μαχητικοί, οπότε αναμένονται συναρπαστικές παρτίδες!

Ας δούμε πρώτα τις 20 ομάδες κατά σειρά κατάταξης στους περσινούς αγώνες (σε παρένθεση αναγράφονται μόνον οι GM και οι WGM): Σ.Ο. Καβάλας (Σάριτς, Κροατία, 2685 και Πάετζ, Γερμανία, 2472), Φυσιολάτρης Νίκαιας (Αλμάσι, Ουγγαρία, 2699 και Σαφαρλί, Αζερμπαϊτζάν, 2666), Ε.Σ. Θεσσαλονίκης (Ζαβάντζκα, Πολωνία, 2434), Σ.Α. Χανίων (Α. Νταβίντ, Λουξεμβούργο, 2561), Σ.Ο. Ηρακλείου (Πόστνι, Ισραήλ, 2576 και Κορνέτε, Λιθουανία, 2467), Πανιώνιος (Λουπουλέσκου, Ρουμανία, 2617 και Μπαρόν, Ισραήλ, 2530), ΟΦΗ (Τσιμπίκοβα, Σλοβακία 2292), Π.Σ. Περιστερίου (Ματσιέγια, Πολωνία, 2525 και Μίτσινα, Πολωνία, 2322), Αργοναύτης Κορινθίας (Φίρμαν, Ουκρανία, 2512), Σκακιστική Επικοινωνία Ηρακλείου (Σόκερ, Γαλλία, 2475 και Ζεπκόφσκα, Πολωνία, 2412), Ζήνων Γλυφάδας, Κάισσα Χανίων (Σαντζικόφσκι, Πολωνία, 2576), Α.Σ. Παπάγου, Ο.Α. Χανίων (Φέντορτσουκ, Ουκρανία, 2643), Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μ. Νικόλοβ, Βουλγαρία, 2541), Σ.Α. Συκεών Νεάπολης (Νέντεβ, π.ΓΔΜ, 2490), Α.Ο. Τρεις Αστέρες, Α.Ο. Πεύκης (Κουλιάσεβιτς, Κροατία, 2543 και Βιντένοβα, Βουλγαρία, 2372), ΦΟΝ Ηρακλείου - Επικοινωνία (Έρντος, Ουγγαρία, 2620), Ποσειδών Καλαμάτας (Μ. Γιλμάζ, Τουρκία, 2624 και Ιστρατέσκου, Ρουμανία, 2581).

Από την Αττική προκρίθηκαν τέσσερις ομάδες: Σ.Ο. «Θ. Γεωργίου», Πειραϊκός (Μπ. Φιράτ, Τουρκία, 2452 και Ζίμινα, Ιταλία, 2414), Αιγάλεω, Πανελλήνιος. Από την περιοχή Θεσσαλονίκης - Χαλκιδικής ανήλθαν στην Α' Εθνική ο Ο.Σ. Τριανδρίας (Φίερ, Βραζιλία, 2576 και Μαϊσουράντζε, Γαλλία, 2200) και η Σ.Α. Μουδανιών. Από την Αν. Μακεδονία - Θράκη προκρίθηκε ο ΟΦΣ Καβάλας, από Κ.Δ. Μακεδονία η Λ.Π. Φλώρινας (Μπορουτσόφσκι , Ισραήλ, 2558), από Αχαΐα- Ηλεία η Ν.Ε. Πατρών, από Θεσσαλία ο Σ.Σ. Λάρισας, από Στερεά - Εύβοια η Ευβοϊκή (Μιχόκ Ουγγαρία, 2547), από Ήπειρο ο Σ.Σ. Ιωαννιτών, από Κρήτη ο Κύδων Χανίων (Βαρακόμσκι, Πολωνία, 2505) και από τα νησιά του Αιγαίου ο Ιππότης Ρόδου (Ζαρνότα, Πολωνία, 2546).

Από τις 34 ομάδες της Α' Εθνικής δεν χρησιμοποιούν αλλοδαπούς ο Σ.Ο. Θωμάς Γεωργίου, η Ν.Ε. Πατρών και ο Σ.Σ. Λάρισας.

Πριν από την Α' Εθνική θα πραγματοποιηθούν στο ξενοδοχείο Porto Rio, όπου θα φιλοξενηθούν όλες οι διοργανώσεις, τα Πανελλήνια Ατομικά Πρωταθλήματα Παίδων-Κορασίδων (3-9.7). Ο πρωταθλητής κάθε κατηγορίας θα κληθεί να επιλέξει μεταξύ της συμμετοχής του στα Πανευρωπαϊκά Νεανικά (Ρίγα Λετονίας, 19-30.8.18) ή στα Παγκόσμια: Πόρτο Καρράς Χαλκιδικής, 19-31.10.18 για τις κατηγορίες 18, 16 και 14 ετών και Σαντιάγκο ντε Κομπόστελα Ισπανίας, 3-15.11.18 για τις κατηγορίες 12, 10 και 8 ετών.

Στις 8 και 9 Ιουλίου θα πραγματοποιηθεί η τελική φάση του Ομαδικού Κυπέλλου Ελλάδας. Το πρόγραμμα του προημιτελικού γύρου: Πτολεμαίος Πτολεμαΐδας - ΑΣΟ Αιγίου, Ποσειδών Καλαμάτας - Ε.Σ. Θεσσαλονίκης, Φυσιολάτρης Νίκαιας - ΑΜΕΣ Ν. Ερυθραίας, Σ.Ο. Καβάλας - ΟΦΗ (http://www.chessfed.gr/).

Νικητής ο Νακαμούρα

Με τον Γκάρι Κασπάροβ να παίζει στις παράλληλες εκδηλώσεις «φυτευτός» ολοκληρώθηκε στο Παρίσι το τουρνουά γρήγορου σκακιού, για το Grand Chess Tour 2018. Στο τουρνουά Ράπιντ πρώτευσε ο Σο και στο Μπλιτς, καθώς και στη συγκεντρωτική βαθμολογία, ο Νακαμούρα.

Τελική κατάταξη με βάση την αθροιστική βαθμολογία (σε παρένθεση οι βαθμοί στο Ράπιντ, με διπλό συντελεστή βαρύτητας, και οι βαθμοί στο Μπλιτς): 1ος Νακαμούρα 23 (11+12), 2ος Καριάκιν 21,5 (11+10,5), 3ος Σο 21 (12+9), 4ος Αρονιάν 20 (9+11), 5ος Βασιέ-Λαγκράβ 19,5 (9+10,5), 6ος Ανάντ 17 (9+8), 7ος Γκριστσούκ 16 (16 (7+9), 8ος Μαμεντιάροβ 15,5 (7+8,5), 9ος Καρουάνα 13,5 (8+5,5), 10ος Κράμνικ 13 (7+6).

Ο Ιαπωνικής καταγωγής Αμερικανός γκραν μετρ στάθηκε, σε κάποιες παρτίδες του μπλιτς, πολύ τυχερός:

Ανάντ (Ινδία, 2759) - Νακαμούρα (ΗΠΑ, 2769) [B08]

1.ε4 δ6 2.δ4 η6 3.Iγ3 Aη7 4.Iζ3 Iζ6 5.Aε2 0-0 6.0-0 Iγ6 7.δ5 Iβ8 8.Πε1 γ6 9.θ3 β6 10.Aζ4 Aβ7 11.Bδ2 Iβδ7 12.α4 α6 13.δxγ6 Axγ6 14.Aδ3 ε5 15.Aθ6 Iγ5 16.Axη7 Pxη7 17.β4 Ixδ3 18.γxδ3 Πε8 19.δ4 Aβ7 20.δ5 Πγ8 21.Bε3 Πγ4 22.β5 Bγ7 23.Παγ1 Πγ8 24.βxα6 Axα6 25.Iα2 Ixε4 26.Πxγ4 Bxγ4 27.Ixε5 δxε5 28.Bxε4 Bxα2 29.Bxε5+ Pη8 30.Bδ4 Bγ4 31.Bxβ6 Bxα4 32.δ6 Aβ5 33.Bβ7 Πζ8 34.Πγ1 Aδ7 35.Bδ5 Bζ4 36.Πγ7?? Aε6 0-1

Γκριστσούκ (Ρωσία, 2766) - Νακαμούρα (ΗΠΑ, 2769) [C67]

1.ε4 ε5 2.Iζ3 Iγ6 3.Aβ5 Iζ6 4.0-0 Ixε4 5.Πε1 Iδ6 6.Ixε5 Aε7 7.Aζ1 Iζ5 8.Iζ3 δ5 9.δ4 0-0 10.η3 Πε8 11.Iγ3 Aε6 12.Iε2 η5 13.β3 θ6 14.θ3 Aζ6 15.γ3 Iδ6 16.Aη2 Aη7 17.Aε3 Bδ7 18.θ4 ζ6 19.θxη5 θxη5 20.Axη5 ζxη5 21.Ixη5 Aη4 22.Axδ5+ Pθ8 23.Pη2 Aθ6 24.Bδ3?? Aζ5 25.Πθ1 Axδ3 0-1

 

Το ματ θέλει θυσίες!

Μινιατούρα με θυσίες από το Asrian Memorial του Ερεβάν:

Τουτισάνι (Γεωργία, 2469) - Νταβτιάν (Αρμενία, 1881) [B17]

1.ε4 γ6 2.δ4 δ5 3.Iγ3 δxε4 4.Ixε4 Iδ7 5.Iζ3 Iηζ6 6.Iη3 ε6 7.Aδ3 γ5 8.0-0 γxδ4 9.Ixδ4 Aγ5 10.Iβ3 Aε7 11.Bε2 0-0 12.Aζ4 Iδ5 13.Aδ2 Bγ7 14.ζ4 Iγ5 15.Ixγ5 Bxγ5+ 16.Pθ1 Aδ7 17.Iε4 Bβ6 18.γ4 Iβ4

 

19.γ5! (η αρχή μιας συναρπαστικής συνέχειας. Την είδατε; Το σκακιστικό πρόγραμμα του δικού μου υπολογιστή είχε αποκοιμηθεί) 19...Axγ5 20.Iζ6+ ηxζ6 21.Axθ7+ Pxθ7 22.Bθ5+ Pη7 23.Bη4+ 1-0. Τα μαύρα είναι εντελώς ανήμπορα να αποτρέψουν το ματ: 24.Πζ3 και 25.Πθ3

 

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

* Τελική κατάταξη στην κορυφή του 1ου διεθνούς τουρνουά Πηλίου: 1-2) Ι. Νικολαϊδης, Ζ. Στανογιόσκι (π.ΓΔΜ) 8 βαθμοί σε 9 παρτίδες, 3) Θ. Μαστροβασίλης 6,5, 4-8) Χρ. Γκίκας, Κ. Μαρκίδης, Απ. Παπαποστόλου, Στρ. Γρίβας, Γκ. Τοντόροβιτς (Σερβία) 6. Αγωνίστηκαν 46 σκακιστές από 3 χώρες (6 τιτλούχοι / 5 γκραν μετρ).

* Τελική κατάταξη στην κορυφή του 1ου διεθνούς τουρνουά Επικοινωνίας Ηρακλείου: 1) Μ. Νικόλοβ (Βουλγαρία) 8 βαθμοί σε 9 παρτίδες, 2) Γ. Παπαδόπουλος 7, 5, 3) Τιλιτσέεβ (Ρωσία) 6,5, 4-8) Ν. Σπυρόπουλος, Καρούσος-Θεοδωράκης, Ντράζιτς (Σερβία), Δ. Αλεξάκης, Κ. Σκαπέρδας 6 βαθμοί. Στο β' γκρουπ πρώτευσε ο Εντ. Τερ Γκεβορκιάν με 8 στα 9. Αγωνίστηκαν συνολικά 224 σκακιστές και σκακίστριες από 6 χώρες (13 τιτλούχοι / 3 γκραν μετρ).

* Ο Ινδός Πραγκνανάντα συμπλήρωσε στο τουρνουά της Ιταλικής πόλης Ορτιζέι τις νόρμες για τίτλο γκραν μετρ σε ηλικία 12 ετών, 10 μηνών και 13 ημερών. Έχασε για λίγους μήνες το παγκόσμιο ρεκόρ, το οποίο κατέχει από το 2002 ο Καριάκιν (12 ετών και 7 μηνών).

* Γρήγορο σκάκι με ανατροπές στην Κίνα: Στους αγώνες Ράπιντ ο Ρώσος Σβίντλερ (2753) επιβλήθηκε του Κινέζου Γιου Γιανγκί (2759) με 6-2 και στους αγώνες Μπλιτς νίκησε ο Κινέζος με 6,5-3,5.

* Ματς 12 παρτίδων Ράπιντ στην Πράγα με τον Ινδό Χαρισκρίσνα (2732) να επιβάλλεται του Τσέχου Ναβάρα (2727) με 7-5.

Δείτε όλα τα σχόλια