11.9°C13.0°C
0 BF 100%
ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018 / Μουντιάλ 2018: Η Κορέα έστειλε τη Γερμανία "σπίτι" της!

Δικαιολογημένοι οι πανηγυρισμοί των παικτών της Νότιας Κορέας...

Τελικά στο ποδόσφαιρο δεν νικάνε πάντα στο τέλος οι Γερμανοί, αλλά και οι... Κορεάτες! Η ομάδα από την ανατολική Ασία νίκησε με 2-0 την παγκόσμια πρωταθλήτρια, την απέκλεισε από τη φάση των "16", πέτυχε μια τεράστια νίκη γοήτρου και ξεπέρασε τα "πάντσερ" στη βαθμολογία, που τερμάτισαν στο τέλος του ομίλου!

Η αλήθεια είναι ότι τη μεγαλύτερη... δουλειά για τον αποκλεισμό της Γερμανίας τον έκανε η άμεσα ενδιαφερόμενη για πρόκριση στην επόμενη φάση Σουηδία. Ο Μάρκους Μπεργκ και η παρέα του πετύχαιναν στο β' ημίχρονο το ένα γκολ μετά το άλλο επί του Μεξικού, την ώρα που οι Γερμανοί δεν μπορούσαν να νικήσουν την καλοστημένη άμυνα των Νοτιοκορεατών.

Το 1-0 για τη Σουηδία πέτυχε ο Αογκούστινσον στο 51', που βρέθηκε στην περιοχή του Μεξικού, ευνοήθηκε από ένα "τσαφ" του Κλάεσον και με μονοκόμματο αριστερό σουτ νίκησε τον Οτσόα. Στο 60' σε αντεπίθεση της Σουηδίας ο Μπεργκ ανατράπηκε στην περιοχή από τον Μορένο και ο διαιτητής χωρίς VAR υπέδειξε το πέναλτι, για να σημειώσει το 2-0 ο Γκράνγκβιστ. Το 3-0 διαμορφώθηκε στο 74' όταν από εκτέλεση πλαγίου ο Τελίν πήρε τη γυριστή κεφαλιά και ο Άλβαρες έστειλε με το... χέρι την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!

Η Γερμανία την ίδια ώρα έπρεπε να βάλει τρία γκολ στη Νότια Κορέα, αφού στη βαθμολογία της FIFA προηγείται η διαφορά τερμάτων από τις μεταξύ δύο ομάδων αναμετρήσεις. Οι Ασιάτες "κοίταξαν στα μάτια" τους Γερμανούς και θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει πριν πάει ο αγώνας στο 90'.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και σε κόρνερ των Κορεατών ο Κρόος δεν μπόρεσε να διώξει κι από τα πόδια του η μπάλα έφθασε στον Κιμ, που από κοντά πέτυχε το 1-0. Αρχικά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ, αλλά βλέποντας το VAR μέτρησε το γκολ.

Η Γερμανία ήθελε να πετύχει το γκολ της τιμής, ο τερματοφύλακας Νόιερ κατέβηκε κάτω από τη σέντρα, αλλά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσου του έκλεψε την μπάλα, τροφοδότησε με μακρινή μπαλιά τον Σον, που ξεκίνησε κάτω από τη σέντρα και σε κενή εστία έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της Νότιας Κορέας.

Η βαθμολογία του ομίλου: Σουηδία 6 (5-2), Μεξικό 6 (3-4), Ν. Κορέα 4 (3-3), Γερμανία 4 (2-4).

* Σήμερα ολοκληρώνεται η φάση των ομίλων: 5.00 μ.μ. Σενεγάλη - Κολομβία (ΕΡΤ1), Ιαπωνία - Πολωνία (ΕΡΤ2), 9.00 μ.μ. Αγγλία - Βέλγιο (ΕΡΤ1), Παναμάς - Τυνησία (ΕΡΤ2).