6 BF 63%
17.9°C20.2°C
2 BF 59%
ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018 / ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018: Προκρίθηκαν Ουρουγουάη και Ρωσία

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, η Ουρουγουάη νίκησε με 1-0 την Σαουδική Αραβία και προκρίθηκε στη φάση των "16", "δίνοντας" την πρόκριση και στη Ρωσία (οι δύο ομάδες έχουν από 6 βαθμούς, ενώ Αίγυπτος και Σαουδική Αραβία 0). Οι δύο ομάδες θα παίξουν τη Δευτέρα στη Σαμάρα για την πρώτη θέση του 1ου ομίλου.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Λουίς Σουάρεζ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά στο 23' και τραγική έξοδο από τον Σαουδάραβα γκολκίπερ Μοχάμεντ Αλ Οβάις, ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα με πλασέ από κοντά πέτυχε το 1-0. Στο β' ημίχρονο η Ουρουγουάη είχε ευκαιρίες για ένα ακόμη γκολ, αλλά ήταν "φλύαρη" στην τελική προσπάθεια.

Κριστιάνο Ρονάλντο - Μαρόκο 1-0

Μπορεί η Ρεάλ Μαδρίτης να πήρε... ερήμην του το τρίτο διαδοχικό Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά ο Κριστιάνο Ρονάλντο αναδεικνύεται ως μεγάλος πρωταγωνιστής, έως τώρα, στο Μουντιάλ της Ρωσίας. Στην πρεμιέρα σκόραρε και τα τρία γκολ στο 3-3 με την Ισπανία και χθες στη Μόσχα έδωσε τη νίκη στην Πορτογαλία με 1-0 επί του Μαρόκο για την 2η αγωνιστική των ομίλων.

Όπως και εναντίον της Ισπανίας, έτσι και χθες σκόραρε μόλις στο 4ο λεπτό, αυτή τη φορά με δυνατή κεφαλιά, μετά από χτύπημα κόρνερ. Στη συνέχεια το Μαρόκο είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, έχασε ευκαιρίες, αλλά η ομάδα του Φερνάντο Σάντος πήρε τους πρώτους της 3 βαθμούς, αν και δεν τους άξιζε με βάση τη συνολική της απόδοση.

Ο 33χρονος σούπερ στάρ της πρωταθλήτριας Ευρώπης έφθασε τα 85 γκολ σε 152 συμμετοχές με την Εθνική του ομάδα και είναι πλέον ο πρώτος Ευρωπαίος σκόρερ όλων των εποχών στα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα, ξεπερνώντας τον Φέρεντς Πούσκας, που είχε σημειώσει 84 τέρματα, αλλά σε 89 συμμετοχές με τις φανέλες της Εθνικής Ουγγαρίας και εν συνεχεία της Ισπανίας (έπαιξε σε 4 ματς στο Μουντιάλ του 1962 χωρίς να σκοράρει), όμως σε σαφώς πιο "χαλαρές" άμυνες.

* Σήμερα διεξάγονται οι αναμετρήσεις: 3.00 μ.μ. Δανία - Αυστραλία, 6.00 μ.μ. Γαλλία - Περού, 9.00 μ.μ. Αργεντινή - Κροατία.