13.9°C15.2°C
2 BF 77%
ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018 / Στο 89' η "λύτρωση" για την Ουρουγουάη

Το γκολ της νίκης για την Ουρουγουάη

Η Ουρουγουάη επιβεβαίωσε ότι είναι μία από καλύτερες ομάδες του Μουντιάλ, αλλά λίγο ήθελε να πέσει θύμα έκπληξης από την ομάδα της Αιγύπτου. Τελικά η "λύτρωση" (1-0) για τους Λατινοαμερικανούς ήρθε ένα λεπτό πριν από τη λήξη του αγώνα!

Στο πρώτο ημίχρονο η Αίγυπτος, χωρίς τον Σαλάχ, αλλά με τον Ουάρντα στην ενδεκάδα της, έκλεισε τους χώρους και η Ουρουγουάη είχε μόνο μια μεγάλη ευκαιρία στο 25', όταν ο Σούαρες αστόχησε μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο τις εντυπώσεις "έκλεψε" ο τερματοφύλακας της Αιγύπτου Ελ Σενάουι, που στο 47' και στο 73' νίκησε σε τετ-α-τετ τον Σουάρεζ και στο 83' απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ "μονοκόμματο" σουτ του Καβάνι μέσα από την περιοχή. Ο άσος της Παρί Σεν Ζερμέν ήταν άτυχος στο 88', όταν σε χτύπημα φάουλ η μπάλα πήγε στο αριστερό δοκάρι της εστίας της Αιγύπτου, αλλά αμέσως μετά έγινε το 1-0. Σε εκτέλεση φάουλ του Σάντσες από δεξιά, ο Χιμένες πήδησε πιο ψηλά από όλους και και με δυνατή κεφαλιά σκόραρε στην αριστερή γωνία της αντίπαλης εστίας.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Ελ Σενάουι, Φατχί, Γκαμπρ, Χεγκάζι, Σαφί, Χάμεντ (50' Μόρσι), Ελνένι, Τρεζεγκέ, Σαΐντ, Ουάρντα (82' Σόμπι), Μόχσεν (63' Καχράμπα).

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μουσλέρα, Γκ. Βαρέλα, Χιμένες, Γκοδίν, Κάσερες, Νάντες (58' Σάντσες), Βεσίνο (88' Τορέιρα), Μπεντανκούρ, Αρασκαέτα (58' Ροντρίγκες), Καβάνι, Σουάρες.