ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΤΙΒΟΣ / Στίβος: "Παιδιά θαύματα" στα... χνάρια της Στεφανίδη!
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Δεν γνωρίζουμε για το αν είναι συγκυριακό ή όχι, αλλά είναι γεγονός ότι μέσα στο 2018 ζούμε μια "αθλητική άνοιξη" στις μικρές ηλικιακές κατηγορίες του στίβου, που βέβαια θα έχει αποτελέσματα σε επίπεδο κορυφής τα επόμενα χρόνια...

Θυμίζουμε ότι το πρώτο "παιδί θαύμα" του ελληνικού στίβου μέσα στον 21ο αιώνα ήταν η Κατερίνα Στεφανίδη, που στα 15 της είχε πετύχει παγκόσμιο ρεκόρ κορασίδων (κάτω των 18 χρόνων) στο άλμα επί κοντώ με 4.37μ.. Τότε δεν ήταν λίγοι εκείνοι που αμφισβητούσαν το αν θα μπορούσε να έχει ανάλογες επιτυχίες και στο μέλλον, αλλά η Στεφανίδη τους διέψευσε και μάλιστα με πανηγυρικό τρόπο, ειδικά τα τρία τελευταία χρόνια.

Στο ίδιο αγώνισμα, το άλμα επί κοντώ, έχουμε και το δεύτερο "παιδί θαύμα", τον Εμμανουήλ Καραλή, που αφού σάρωσε τα ανεπίσημα -πλέον- παγκόσμια ρεκόρ στην κατηγορία των παίδων, κατέρριψε φέτος το παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων με 5.78μ. και κατέκτησε την πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου ανδρών του Μπέρμιγχαμ με 5.80μ., κάτι που δεν έχει καταφέρει ποτέ στην ιστορία του παγκόσμιου αθλητισμού κανένας έφηβος σε μεγάλες διοργανώσεις στο συγκεκριμένο αγώνισμα!

Όμως υπάρχει και συνέχεια... Ο 18χρονος Χρήστος Φρατζεσκάκης έχει αυτήν τη στιγμή την καλύτερη επίδοση εφήβων στον κόσμο στη σφυροβολία με όργανο 6 κιλών, με βολή 81.32μ. στους αγώνες "Μανώλης Μανωλόπουλος" στην Τρίπολη στις 5 Μαϊου. O 16χρονος Γιάννης Γρανιτσιώτης έχει πετύχει 10.44 (στον ημιτελικό της Παγκόσμιας Γυμνασιάδας), που είναι μακράν η καλύτερη επίδοση στην Ευρώπη στην κατηγορία U18, αφού ο 17χρονος Γερμανός Ντομινίκ Γουάτσε έπεται με 10.62.

Η συγκομιδή 13 μεταλλίων στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα του Μαρόκο είναι ένα δείγμα αυτής της προόδου του ελληνικού στίβου στις μικρές ηλικίες, ενώ αξιοσημείωτη είναι η παρουσία τριών κοριτσιών στο βάθρο των δρόμων ημιαντοχής και αντοχής, κάτι που βρισκόταν στη σφαίρα της φαντασίας τα προηγούμενα χρόνια. Στα 1.500μ. πήρε τη δεύτερη θέση η Κωνσταντίνα Χάντζου (4.38.14), κόρη του άλλου πρωταθλητή των δρόμων αντοχής Μανώλη Χάτζου. Πολλά προσόντα για περαιτέρω εξέλιξη έχει κι Βασιλεία Σπύρου, που στα 16 της χρόνια έτρεξε τα 3000μ. σε 9.45.51 κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, ενώ στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκε κι η Μαρίνα Ποργιοπούλου στα 2000μ. στιπλ με χρόνο 7.14.45.

Σημαντικός "αιμοδότης" του σύγχρονου ελληνικού στίβου είναι τα παιδιά των μεταναστών, που ζουν και αθλούνται ισότιμα στην Ελλάδα. Παράδειγμα αθλητές και αθλήτριες από τον Κεραυνό Νέας Καλλικράτειας Χαλκιδικής, με πιο χαρακτηριστική περίπτωση την 15χρονη Αναστασία Ντραγκομίροβα. Στα 14 της χρόνια πήρε πέρσι την πρώτη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πεντάθλου Παγκορασίδων Α' με επιδόσεις, που στα τέσσερα από τα πέντε αγωνίσματα θα της έδιναν μετάλλιο και στα επιμέρους αγωνίσματα: 12.34 στα 80μ. εμπ., 14.54μ. στη σφαιροβολία, 6.00μ. στο μήκος και 43.05μ. στον ακοντισμό! Μάλιστα, λίγες μέρες μετά, στη συνάντηση παίδων-κορασίδων Ελλάδας - Κύπρου έφθασε τα 6.24μ. στο μήκος!

Στο πένταθλο η Ντραγκομίροβα συγκέντρωσε 4.916 βαθμούς, που είναι η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα (δεν υπάρχουν πανελλήνια ρεκόρ στην κατηγορία παγκορασίδων Α'), όταν η δεύτερη καλύτερη επίδοση είναι 4.512 βαθμοί από τη Μαργαρίτα Τσουκαλά, ένα άλλο ταλέντο από την Ηλεία, που σημείωσε φέτος πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων (5.336β.) στο έπταθλο και έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της ηλικίας της στο Γκιορ της Ουγγαρίας (5-8 Ιουλίου).

Μια και μιλάμε για "παιδιά θαύματα" δεν μπορούμε να μην κάνουμε αναφορά στις δύο "πιτσιρίκες" του ΑΟ Παλαιού Φαλήρου και αθλήτριες του Παναγιώτη Χαραμή, που εντυπωσίασαν στις αγωνιστικές εκδηλώσεις του Ημιμαραθωνίου της Αθήνας τον περασμένο Μάρτιο. Η "μικρή στο δέμας" Γλυκερία Σκάρκου, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο ΣΕΓΑΣ επέτρεψε τη συμμετοχή στον δρόμο 5000μ. σε δρομείς 12 χρόνων και πήρε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των γυναικών με χρόνο 19.51, "ξετρελαίνοντας" τους πάντες!

Ακόμη καλύτερα πήγε η 13χρονη συναθλήτρια της, Ιλιάνα Χατζηπαναγιώτη, που πήρε τη δεύτερη θέση στα 3000μ. με επίδοση 10.51, ξεπερνώντας καταξιωμένες δρομείς πολύ μεγαλύτερης ηλικίας. Το πόσο μεγάλο ταλέντο είναι η Χατζηπαναγιώτη φάνηκε στον πρώτο της επίσημο αγώνα, όταν πήρε την πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α' στα 1000μ. με χρόνο 3.00.84, επίδοση ανάλογη μ' αυτήν που είχε νικήσει πέρσι στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α' η Βασιλεία Σπύρου (3.00.97), αλλά στα 15 της χρόνια, που πριν λίγες μέρες πήρε μετάλλιο στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα!