11.9°C13.0°C
0 BF 100%
Στην τετράδα η Εθνική ανδρών!

Ο Κώστας Φλέγκας και η απροσπέλαστη άμυνα έδωσαν τη μεγάλη νίκη στην Εθνική μας

Μετά το... διάλειμμα των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο, η Εθνική μας ομάδα των ανδρών του πόλο επέστρεψε στην "ελίτ" του κόσμου και πλέον θα έχει δύο ευκαιρίες για την κατάκτηση ενός μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, που διεξάγεται στη Βουδαπέστη και συγκεκριμένα στο Νησί της Μαργαρίτας στον Δούναβη. Χθες, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έκανε ίσως το καλύτερό της παιχνίδι την τελευταία διετία και συνέτριψε με 12-7 στον προημιτελικό της διοργάνωσης το Μαυροβούνιο, που βρέθηκε να χάνει και με 10-2, μία ομάδα που το 2016 ήταν δεύτερη στην Ευρώπη και πέρσι τέταρτη στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την Ελλάδα, αφού ο εξαιρετικός τερματοφύλακάς μας Κώστας Φλέγκας απέκρουσε πέναλτι στο 0-0 και το πρώτο λεπτό. Με εκπληκτική άμυνα, η "γαλανόλευκη" άφησε το Μαυροβούνιο σχεδόν 12' χωρίς γκόλ! Ο Γούνας έκανε το 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Οι Βλάχοπουλος, Δερβίσης και Κολόμβος διαμόρφωσαν το 4-0 και η διαφορά έφτασε τα 5 γκολ (6-1), για να τελειώσει το ημίχρονο με 6-2.

Ακόμη καλύτερο ήταν το τρίτο οκτάλεπτο για την Εθνική μας, που με επιμέρους σκορ 4-0 προηγήθηκε και 10-2, για να σκοράρουν οι αντίπαλοι 5'' από τη λήξη (10-3). Στην τελευταία περίοδο η Ελλάδα "έπαιξε με το χρονόμετρο", το Μαυροβούνιο μείωσε σε 10-5 3'47'' από το τέλος, αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα καλύτερο. Τα οκτάλεπτα: 1-0, 5-2, 4-1, 2-4.

ΕΛΛΑΔΑ: Κ. Φλέγκας, Κ. Γενηδουνιάς 1, Β. Δελακάς, Γ. Δερβίσης 1, Γ. Φουντούλης 4, Μ. Καπότσης, Κ. Ποντικέας, Σ. Αργυρόπουλος - Κανακάκης 1, Κ. Μουρίκης 1, Χ. Κολόμβος 1, Α. Γούνας 2, Α. Βλαχόπουλος 1, Μ. Ζερδεβάς.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Λάζοβιτς, Ντρ. Μπρούλιαν 1, Μπανίτσεϊτς, Πέτκοβιτς 1, Ντ. Μπρούλιαν 1, Α. Ράντοβιτς 2, Ντράσκοβιτς, Ουκρόπινα, Ν. Ράντοβιτς, Μίσιτς 1, Τσούκοβιτς, Μούρισιτς 1, Σκεπάνοβιτς.

Η Εθνική μας ομάδα θα αντιμετωπίσει αύριο Πέμπτη (9.30 μ.μ.) την Ουγγαρία, που στον άλλο προημιτελικό συνέτριψε 13-5 τη Ρωσία.

«Αυτοκτόνησε» η Εθνική πόλο γυναικών απέναντι στην Ισπανία

Αντίστοιχο κατόρθωμα θα μπορούσε να κάνει και η Εθνική μας ομάδα γυναικών, αλλά "αυτοκτόνησε" στον προημιτελικό απέναντι στην Ισπανία και τελικά ηττήθηκε στα πέναλτι 14-12. Οι Ελληνίδες ήταν καλύτερες στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά δέχτηκαν την ισοφάριση (10-10) 5'' από τη λήξη. Στα πέναλτι η Ισπανία ήταν αυτή που έχασε πρώτη (απέκρουσε η Χρυσή Διαμαντοποπούλου), αλλά στη συνέχεια η Ελλάδα έχασε δύο διαδοχικά πέναλτι. Οκτάλεπτα 3-2, 2-2, 2-2, 2-3

ΕΛΛΑΔΑ: Ε. Πλευρίτου 2, Αβραμίδου 2, Ελευθεριάδου 1, Kωτσιά 3, Ξενάκη 2.
ΙΣΠΑΝΙΑ: Ορτίζ 4, Φόρκα 3, Ορτίζ Ρέγιες 1, Εσπάρ 1, Λέιτον Αρόνες 1.

Σήμερα (4.00 μ.μ.) η Ελλάδα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία για τις θέσεις κατάταξης 5-8.