17.1°C17.1°C
2 BF 56%
ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ - ΤΕΛΙΚΟΙ / Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 στην Τούμπα!

Ο Κλωναρίδης σκοράρει το 1-1 για τον Παναθηναϊκό

Το φινάλε των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ ήταν... χιτσκοκικό, με την ΑΕΚ να νικάει 2-1 στη Νέα Σμύρνη και να παίρνει το "εισιτήριο" για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού ο πρωτοπόρος -μέχρι χθες- ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν νίκησε τον αποδεκατισμένο Παναθηναϊκό, αλλά γνώρισε και την ήττα με 2-3 στην Τούμπα! Η βαθμολογία: ΑΕΚ 12, ΠΑΟΚ 11, Παναθηναϊκός 8, Πανιώνιος 4.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 20' με τρομερό βολέ του Μπίσεσβαρ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 27' με πλασέ του Κλωναρίδη, ύστερα από μπαλιά του Λουντ στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ. Στο 56' ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι σε πλασέ του Ενρίκε. Το 2-1 για τον ΠΑΟΚ έγινε στο 68' μετά από τραγικό λάθος του Κουτρουμπή, που γύρισε χωρίς δύναμη την μπάλα στον Βλαχοδήμο, την "έκλεψε" ο Ενρίκε και σκόραρε ανενόχλητος. Ο Κουτρουμπής εξιλεώθηκε λίγα λεπτά αργότερα (79'), όταν σε χτύπημα κόρνερ πήρε την πρώτη κεφαλιά και έδωσε στον Λουντ, που αμαρκάριστος πέτυχε το 2-2. Το 2-3 έγινε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από τρομερή ενέργεια του Κλωναρίδη που σέντραρε και του Μολίνς που σκόραρε με κεφαλιά.

* Στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος έκανε το 1-0 στο 21', μετά από συνεργασία των Γεσίλ - Μπέν και σουτ του Μασούρα μέσα από την περιοχή. Το 1-1 έγινε από τον Μάνταλο, που έπαιξε το "1-2" με τον Αραούχο και σούταρε από τον άξονα. Στο 57' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπεν, ενώ στο 64' έμεινε και η ΑΕΚ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χριστοδουλόπουλου (απευθείας κόκκινη για εξύβριση του βοηθού διαιτητή). Στο 81' ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Αραούχο με γυριστή κεφαλιά πέτυχε το 1-2.