ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΙΓΚ - ΤΕΛΙΚΟΙ / Μπάσκετ Λιγκ: Νίκησε η -πιο- ομάδα
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά με ένα σερί 10-2 στα τελευταία λεπτά του αγώνα νίκησε 63-58 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος της Μπάσκετ Λιγκ.

Ο αγώνας ήταν πολύ κακός ποιοτικά και τακτικά, με τον Ολυμπιακό -και τον Σπανούλη- να αξιοποιεί ιδανικά την αγωνιστική πρόοδο του Νίκολα Μιλουτίνοφ (12π.), που ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία και δεν εκμεταλλεύτηκε το "άδειασμα" της ομάδας του Σφαιρόπουλου μετά το φάιναλ φορ. Ο Ολυμπιακός έδειξε "πιο ομάδα" στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, όταν η ομάδα του Πασκουάλ εξαρτιόταν από τον "ατομιστή" Τζέιμς (2/11 σουτ). Τα δεκάλεπτα: 19-10, 35-33, 48-50, 63-58.

* Στον πρώτο αγώνα της σειράς για την 3η θέση η ΑΕΚ επικράτησε του Άρη με 90-74.