5 °C
4.9°C11.9°C
0 BF 93%
ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΙΓΚ - ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ / Μπάσκετ Λιγκ: Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-1

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, καθώς επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 81-72 και θέλει ακόμη μία νίκη για να πάει, για ακόμη μια χρονιά, στη σειρά των τελικών της Μπάσκετ Λιγκ. Οι "πράσινοι" νίκησαν πιο δύσκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό σκορ την "Ένωση", αφού εξασφάλισαν τη νίκη μόλις στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και με επιμέρους σκορ 30-20 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν, όπως και στο πρώτο παιχνίδι, ο Νικ Καλάθης, που έκανε ρεκόρ καριέρας του (26π., 7/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 3/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη και 1 κλέψιμο στα 34'32'' που αγωνίστηκε). Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ξεκίνησε με 10π. στο πρώτο δεκάλεπτο (18-12), αλλά η ΑΕΚ, εκμεταλλευόμενη και την αστοχία του Γκιστ στις βολές (0/6 συνεχόμενες, 6/16 ο Παναθηναϊκός), προηγήθηκε για πρώτη φορά 28-29 με τρίποντο του Σάκοτα, για να τελειώσει το ημίχρονο 32-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ με 5/6 τρίποντα προηγήθηκε και με 8π. διαφορά (44-52), αλλά 5 πόντοι του Παππά έβαλαν ξανά στο παιχνίδι τους γηπεδούχους, που με επιμέρους σκορ 15-8 στην τελευταία περίοδο "απάντησαν" σε 66-60. Η ΑΕΚ πλησίασε και πάλι 66-64, αλλά ακολούθησε ένα σερί 7-0 για τον Παναθηναϊκό (73-64), που έκρινε το ματς. Δεκάλεπτα: 18-12, 32-31, 51-52, 81-72.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Φελντέιν 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 1, Μπουρούσης 8, Σίνγκλετον 8, Καλάθης 26 (3 τρίπ., 6 ριμπ., 6 ασ.), Ρίβερς 19 (2), Μποχωρίδης, Παππάς 11 (1), Γκιστ 3, Γκάμπριελ.

ΑΕΚ: Ούκιτς 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Νιούλεϊ 3 (1), Μαυροειδής 13 , Μαυροκεφαλίδης 13 (3), ΜακΓκραθ 3 (1), Ελόνου 5, Μιλόσεβιτς 5 (1), Ντίξον 6, Σάκοτα 7 (1 τρίπ., 7 ριμπ.)