ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - ΠΛΕΪ ΟΦ / Ευρωλίγκα: Εύκολα ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έδωσε από την αρχή του ματς "αέρα νίκης" στον Ολυμπιακό

Από το πρώτο ματς ο Ολυμπιακός έδειξε ποιος είναι το "αφεντικό" της σειράς και νίκησε εύκολα 87-72 στο ΣΕΦ την Αναντολού Εφές κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο φάιναλ φορ. Ο πρωταθλητής ήταν πολύ σοβαρός, κυριάρχησε στα ριμπάουντ (41-27), είχε πλουραλισμό στην επίθεση (πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έχασε τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με δύο τρίποντα του Βαγγέλη Μάντζαρη προηγήθηκε 14-7, για να τελειώσει το δεκάλεπτο 18-11. Στη συνέχεια τη... σκυτάλη του σκοραρίσματος πήραν οι Ουότερς και Παπανικολάου και ο Ολυμπιακός με 23 πόντους από τους παίκτες του πάγκου έφθασε τη διαφορά στους 13π. (38-25). Μ' ένα καλάθι του Μιλουτίνοφ οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν και 42-28, για να τελειώσει 42-31 το ημίχρονο με το πρώτο τρίποντο του Ερτέλ (1/9 η Εφές, 4/8 ο Ολυμπιακός).

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου μπήκαν... ορεξάτοι και οι Σπανούλης - Πρίντεζης και η διαφορά έφθασε τους 18π. (55-37) στο 25'. Η Εφές μείωσε πρόσκαιρα 67-49, αλλά οι Μάντζαρης - Γκριν πήγαν και πάλι το σκορ σε επίπεδα "ασφαλείας" (67-49), για να τελειώσει η τρίτη περίοδος 67-50. Η τουρκική ομάδα για τελευταία φορά πλησίασε στο 67-56, αλλά ο Ολυμπιακός με εξαιρετικό τον Μιλουντίνοφ και πολυφωνία στην επίθεση αντέδρασε άμεσα. Η διαφορά στο 38' έφθασε στους 21π. (87-66), για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση 87-72.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 13 (3), Μπιρτς 3, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 6 (7ριμπ.), Σπανούλης 10 (1τρ., 7ασ.), Γουότερς 6, Αγραβάνης 4, Μιλουτίνοφ 11 (7ριμπ.), Πρίντεζης 11 (11ριμπ.), Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης 14 (4/8τρ., 6ριμπ.).

ΑΝΑΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ: Τόμας 6 (1), Χάνικατ 17 (10ριμπ.), Μπαλμπάι, Μπράουν 3, Οσμάν 2, Γκρέιντζερ 12(2), Ερτέλ 14 (2), Πολ 6 (1), Ντάνστον 8, Κερκ 4.