15.9°C16.9°C
2 BF 55%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - ΠΛΕΪ ΟΦ / Οι... Σέρβοι "άλωσαν" το ΟΑΚΑ

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς μεγάλος πρωταγωνιστής χθες στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός κράτησε το αήττητο της έδρας του από όλες τις ομάδες της Ευρωλίγκα, πλην του Ολυμπιακού, για να τη "σπάσει" χθες με 58-71 η Φενέρμπαχτσε, χάρη στο μπασκετικό ταπεραμέντο τρίων... Σέρβων, του Ζέλικο Ονπράντοβιτς και των Μπογκτάνοβιτς και Κάλινιτς, που ήταν οι κορυφαίοι της. Ο "Ζοτς" αιφνιδίασε τον Πασκουάλ παίζοντας ουσιαστικά με 7 παίκτες και δίνοντας στον Ντίξον μόνο ρόλο σουτέρ, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε σε κακή μέρα τα "όπλα" του στο προηγούμενο διάστημα, τον Σίνγκλετον και τον Γκιστ.

Η Φενέρμπαχτσε με 4/5 τρίποντα προηγήθηκε 6-16. Ο Παναθηναϊκός είχε σκορ μόνο από τον Καλάθη, αλλά, όταν μπήκαν στο τερέν οι Παππάς, Ρίβερς και Μπουρούσης, μείωσε με τρίποντο του Ρίβερς 15-16 στο δεκάλεπτο και με νέο τρίποντο του Τζέιμς στο 11' έκανε σερί 12-0 (18-16). Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν μέχρι το 23-23, αλλά και οι "πράσινοι" με πολύ καλή άμυνα και ευστοχία στην επίθεση έκαναν και δεύτερο σερί 12-0 και ξέφυγαν με 35-23. Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν στους 14π. (42-28) με τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να έχει επί μέρους σκορ 36-12!

Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν και με 16π. (44-36 και 47-31), αλλά εκεί άρχισε η αντεπίθεση της Φενέρ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον χαρισματικό σουτέρ Μπογκντάνοβιτς. Η τουρκική ομάδα έκανε με τη σειρά της επί μέρους σκορ 2-18 (49-48) για να ολοκληρωθεί με 50-48 το τρίτο δεκάλεπτο. Η Φενέρ προηγήθηκε 53-62 στο 36' και 56-71 στο 39', με τον Παναθηναϊκό να είναι απελπιστικά κακός στην τελευταία περίοδο.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Ούντο 8, Μαχμούτογλου, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 23 (5/6τρ), Σλούκας, Νάναλι, Βέσελι 8, Κάλινιτς 16 (4), Ντίξον 13 (3), Ντατόμε 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 3, Νίκολς, Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 14 (2), Παππάς 5, Φελντέιν 3 (1), Γκιστ 1, Γκάμπριελ 4 (1), Μπουρούσης 3, Καλάθης 9.

* Στο άλλο χθεσινό ματς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε 98-90 την Μπασκόνια, που προηγείτο 88-90 στα 2' πριν από τη λήξη!