22 °C
20.7°C21.9°C
4 BF 30%
"Θρίλερ" και δύο παρατάσεις στο ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά στο να αναγκάσει τον Παναθηναϊκό στη δεύτερή του ήττα στην Μπάσκετ Λιγκ, αλλά οι "πράσινοι" άντεξαν, παρά την κούραση των δύο αγώνων μεσοβδόμαδα για την Ευρωλίγκα, και πήραν τη νίκη στη δεύτερη παράταση με 106-87, ένα σκορ που δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του ματς.

Η τυπικά γηπεδούχος στο ΟΑΚΑ ΑΕΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα σχεδόν σε όλη την κανονική διάρκεια και όταν βρέθηκε να χάνει 68-74 (38') "μίλησαν" τα τρίποντα του ΜακΓκραθ (το 40λεπτο ολοκληρώθηκε 77-77). Στην πρώτη παράταση ο Καλάθης με ένα επιθετικό ριμπάουντ "έσωσε" τον Παναθηναϊκό 6'' από τη λήξη (84-84), με τους "πράσινους" να είναι καταιγιστικοί στη δεύτερη παράταση. Έκαναν ένα σερί 16-0 μέσα σε 3' και με επιμέρους σκορ 22-3 έγραψαν το τελικό 87-106.

Χθες, με επιμέρους σκορ 15-2 μετά το 32', ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 48-51 σε 50-66, και λύγισε την αντίσταση του Ρεθύμνου, παραμένοντας πρώτος στη βαθμολογία της κανονικής περιόδου της Μπάσκετ Λιγκ. Τα άλλα αποτελέσματα της αγωνιστικής: Λαύριο - Δόξα Λευκάδας 80-60, Τρίκαλα - Κόροιβος 72-55, Κύμη - Άρης 77-80 (παράταση), Απόλλων Π. - Κολοσσός 83-67, ΠΑΟΚ - Προμηθέας Π. 78-75.