11 °C
10.7°C11.3°C
0 BF 100%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: / Στην τετράδα με "από μηχανής θεό"!

Ο Ολυμπιακός πέρασε από... σαράντα κύματα στο Βελιγράδι, αλλά τελικά νίκησε 66-64 τον Ερυθρό Αστέρα στην παράταση, μ' ένα "πεταχτάρι" του Πρίντεζη 3'' πριν από το φινάλε! Ο πρωταθλητής εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, αλλά δεν θα έφθανε ποτέ σ' αυτήν αν δεν τον "έσωζε" στην κανονική περίοδο, ως "από μηχανής θεός", ο Δημήτρης Αγραβάνης!

Ο Ολυμπιακός με πολύ καλή άμυνα προηγήθηκε 17-30 στα μισά του αγώνα. Πήρε από την αρχή το προβάδισμα (9-17 στο 10') και έφθασε τη διαφορά στους 13π. (11-24). Οι γηπεδούχοι "ψαλίδισαν" τη διαφορά στις αρχές του β' ημιχρόνου (28-32), αλλά ο Ολυμπιακός "απάντησε" μ' ένα σερί 7-0. Ενώ το σκορ ήταν 32-42, ο Ερυθρός Αστέρας με τρία διαδοχικά τρίποντα (4/5 στην τρίτη περίοδο) πέρασε 43-42 (30').

Ο Ολυμπιακός έκανε πάνω από 7' να σκοράρει, το σερί "απογειώθηκε" σε 18-0 και έχανε 50-42 στα 6' 40'' από το τέλος. Τότε "μίλησε" ο Αγραβάνης, που έβγαλε τον Ολυμπιακό από το επιθετικό αδιέξοδο και ισοφάρισε με 11 διαδοχικούς πόντους σε 53-53! Η κανονική διάρκεια τελείωσε 58-58 με τρίποντο του Πρίντεζη 1' πριν από τη λήξη.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Γουόλτερς 7 (1), Τόμπσον 1, Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 2, Σιμόνοβιτς 9 (1), Τζένκινς 13 (1), Γκούντουριτς 14 (3), Κούζμιτς 8, Μπιέλιτσα 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 8, Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Γουότερς 2, Αγραβάνης 16 (3), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 15 (2), Παπανικολάου 17 (2), Μάντζαρης 5 (1).

* Στα άλλα ματς: ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Νταρουσάφακα 95-85, Γαλατασαράι - Ούνικς Καζάν 75-67.