11 °C
10.7°C11.3°C
0 BF 100%
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ / Μπάσκετ: "Τρελή" πρόκριση του ΠΑΟΚ (78-82)

Ο ΠΑΟΚ, αν και ασταθής, με όπλο τα τρίποντα (9/21 στο α' ημίχρονο), εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η Παρτιζάν έπαιζε χωρίς τέσσερις παίκτες και νίκησε 78-82 στη "Χάλα Πιονίρ" του Βελιγραδίου, αν και είχε χάσει με 74-76 στην Πυλαία. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την ισπανική Γκραν Κανάρια. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο ΜακΦάντεν, που πέτυχε 7/10 τρίποντα, ενώ έκανε και το κλέψιμο στην τελευταία επίθεση της Παρτιζάν, που κράτησε το +4 για τον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 6-18, αλλά μετά έπαθε "μπλακ άουτ" και η Παρτιζάν μ' ένα σερί 18-0 "απάντησε" σε 24-18. Σ' αυτό το σημείο "μίλησε" ο ΜακΦάντεν και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και με 15 πόντους στο ημίχρονο (32-47). Η διαφορά έφθασε και στους 24π. (40-64 στο 27'). Τότε έγινε νέο σερί 13-0 για την Παρτιζάν σ' ένα "τρελό" ματς, που "πηρε φωτιά" στα τελευταία λεπτά εξ αιτίας των διαδοχικών λαθών των παικτών του ΠΑΟΚ. Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-47, 50-64, 78-82

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας, Κόνιαρης, Μαργαρίτης 12 (2), ΜακΦάντεν 26 (7), Μιλιένοβιτς 2, Γλυνιαδάκης 1, Σάιμπερτ 14 (2), Πέινερς 15 (1), Κλάντον 8.