16.8°C16.9°C
2 BF 65%
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ / Μπάσκετ: Εύκολα στις "16" η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ κυριάρχησε χθες στο ΟΑΚΑ

Πιο εύκολα του αναμενομένου, η ΑΕΚ συνέτριψε με 75-54 τη λιθουανική Γιουβέντους Ούτενα χθες στο ΟΑΚΑ και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 78-77 στο πρώτο ματς εξασφάλισε την πρόκριση στις "16" του Τσάμπιονς Λιγκ της FIBA.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 8-2 και μ' ένα σερί 10-0 η διαφορά έφθασε στους 15π. (22-7), για να τελειώσει το δεκάλεπτο 25-9. Η διαφορά έφθασε και στους 20π. (33-13), αλλά στη συνέχεια η λιθουανική ομάδα "σοβαρεύτηκε", μείωσε τα λάθη, άφησε την ΑΕΚ 3,5 λεπτά χωρίς καλάθι και με επί μέρους σκορ 12-18 μείωσε στο ημίχρονο στους 10π. (37-27).

Η "Ένωση" ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλό της στο β' ημίχρονο και, αφού προηγήθηκε 55-38, ανέβασε τη διαφορά στους 22π. (60-38) και στους 26π. (67-41) 6' 10'' από την λήξη. Η ΑΕΚ είχε 10/29 τρίποντα (2/16 η Γιουβέντους) και κορυφαίους τους Ελονού και Χαριτόπουλο.

ΑΕΚ: Ούκιτς 3 (1), ΜακΓκραθ 8 (1), Ελονού 14, Σάκοτα 10 (2), Βασιλειάδης 9 (3), Χαριτόπουλος 11 (1), Ντίξον 14 (2), Λαρεντζάκης 2, Νιούλεϊ, Μαυροειδής 2, Τσαλμπούρης 2.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΟΥΤΕΝΑ: Ντικς 10, Πάρκερ, Μπισκάουσκις 3, Σιρουταβίτσιους 7 (1), Μπεστ 4, Τσεπουκάιτιτς 9, Σαλένκα 3 (1), Βασίλιους 3, Γκάλντιγκας 11, Σούλσκις 4.

* Σήμερα παίζουν κι οι δύο ομαδες της Θεσσαλονίκης. Στις 7.30 μ.μ. ο ΠΑΟΚ παίζει με την Παρτιζάν στο Βελιγράδι και στις 9.30 μ.μ. ο Άρης στη Γαλλία με τη Στρασμπούρ. Στα πρώτα ματς ο ΠΑΟΚ είχε χάσει 74-76 στην Πυλαία και ο Άρης είχε επικρατήσει 71-52 στο "Nick Galis Hall".