12 °C
11.9°C13.0°C
0 BF 100%
ΒΟΛΕΪ - ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO / Βόλεϊ: "3 στα 3" στο Βέλγιο η Εθνική μας!

Την καλύτερη εμφάνιση των τελευταίων χρόνων έκανε στο Βέλγιο η Εθνική μας ομάδα βόλεϊ, αλλά "πλήρωσε" τα χαμένα σετ κόντρα στην Ουκρανία στην Κοζάνη, αλλά και το ένα χαμένο σετ με τη Μολδαβία στην Αμβέρσα. Έτσι, παρά το γεγονός ότι ισοβάθμισε στην πρώτη θέση του ομίλου με το Βέλγιο δεν πήρε την απευθείας πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, αλλά θα χρειαστεί να δώσει αγώνες μπαράζ με την ομάδα της Ισπανίας.

Η Εθνική μας νίκησε 3-1 τη Μολδαβία και συνέτριψε με 3-0 το Βέλγιο (25-19, 25-22, 25-21), που μας είχε νικήσει με το ίδιο σκορ πριν από λίγες μέρες στην Ελλάδα. Στην τελευταία αγωνιστική, έχοντας εξασφαλίσει ήδη τα μπαράζ, η Ελλάδα νίκησε εύκολα 3-0 και την Ουκρανία, αλλά η νίκη του Βελγίου 3-0 επί της Μολδαβίας έδωσε και την απευθείας πρόκριση στους γηπεδούχους (12-5 έναντι 12-7 η διαφορά στα σετ).

Οι αγώνες μπαράζ με την Ισπανία θα ξεκινήσουν το προσεχές Σάββατο 1η Οκτωβρίου, με το πρώτο ματς να διεξάγεται στις Κανάριους Νήσους. Η ρεβάνς θα δοθεί στις 8 Οκτωβρίου στη Λευκόβρυση Κοζάνης.