21.2°C21.9°C
3 BF 26%
ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ - ΟΠΑΠ / "Αυτοκτόνησε" ο Άρης...

Ένα από τα πιο συγκλονιστικά σε εξέλιξη παιχνίδια των τελευταίων χρόνων έγινε στην Λιβαδειά...

Είναι γραφτό για κάποιες ομάδες να κάνουν τον κύκλο τους σε κάποιες χρονικές περιόδους. Αφού λοιπόν ο "ουραγός" Άρης κατάφερε να χάσει και το παιχνίδι στη Λιβαδειά (4-3) την Κυριακή το απόγευμα, παρότι ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 83' (1-3), δεν έχει πλέον τα περιθώρια να ελπίζει στη σωτηρία και ας λένε το αντίθετο οι παράγοντές του! Όταν έχεις τη χειρότερη επίθεση μεταξύ των 18 της Σούπερ Λιγκ, τη δεύτερη χειρότερη άμυνα και δεν έχεις ακόμη νικήσει στο γήπεδό σου (!), είσαι "καταδικασμένος" να υπολογίζεις από τώρα τι θα κάνεις στην κατώτερη κατηγορία την επόμενη περίοδο.

Η νέα διοίκηση του Άρη έφερε άνω - κάτω τον κόσμο πριν από λίγες μέρες προκειμένου να εκδώσει τα δελτία όσων ελεύθερων Ελλήνων ποδοσφαιριστών (μέχρι 24 χρόνων) βρήκε δεξιά και αριστερά και τους χρησιμοποίησε όλους κόντρα στον Λεβαδειακό κάνοντας χειρότερα τα πράγματα. Όταν αλλάζεις τη μισή σου ομάδα μέσα σε μια εβδομάδα (αυτά δεν γίνονται ούτε στα τοπικά πρωταθλήματα!), όλα μπορούν να συμβούν. Ο Λεβαδειακός εκμεταλλεύτηκε την καθίζηση του Άρη στα τελευταία λεπτά και πήρε μια απρόσμενη νίκη στο 95'!

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός, χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση, πέρασε από την Ξάνθη (0-2) σ' ένα παιχνίδι μετριότατο. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα με τη Βέροια, με 3 γκολ μέχρι το 13', επικρατώντας τελικά με 4-1.

Η "προέλαση" του εντυπωσιακού Πανθρακικού συνεχίζεται και αυτή την φορά η ομάδα του Μάντζιου νίκησε εύκολα και τον Πανιώνιο (4-1) στην Κομοτηνή κάνοντας όνειρα για "πλέι οφ". Καλύτερος από τον Πλατανιά ο Παναθηναϊκός, δύσκολη όμως η νίκη του (1-0) μετά από μέτρια εμφάνιση.

Πάλεψε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι, αλλά μέτρησε η ανωτερότητα του Ατρόμητου (1-0). Στο Ολυμπιακό Στάδιο Καλλονή και Απόλλων μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις (0-0), ενώ στην Τρίπολη ο ΟΦΗ άντεξε και "άρπαξε" τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0) κόντρα στον κατώτερο του αναμενόμενου Αστέρα. Χθες οι Κρητικοί ανακοίνωσαν την απόκτηση του Βραζιλιάνου διεθνή Ντουντού Σεαρένσε, που έπαιζε πριν από τρία χρόνια στον Ολυμπιακό!

Χθες ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τον Εργοτέλη στο "Παγκρήτιο" στην πρώτη παρουσία του Μαρίνου Ουζουνίδη στον πάγκο της ομάδας της Κρήτης και στην τελευταία εμφάνιση του Λετονού διεθνή Μάρις Βερπακόφσκις με τη φανέλα του Εργοτέλη. Σκόρερ του μοναδικού γκολ του αγώνα ο Καμαρά στο 43'.

Η βαθμολογία (σε 21 αγώνες): Ολυμπιακός 59, ΠΑΟΚ 48, Ατρόμητος 40, Παναθηναϊκός 39, Αστέρας Τρ. 36, Παναιτωλικός 30, Πανθρακικός 30, ΟΦΗ 26, Καλλονή 26, Πανιώνιος 24, Λεβαδειακός 23, ΠΑΣ Γιάννινα 23, Απόλλων 21, Εργοτέλης 21, Πλατανιάς 19, Βέροια 18, Άρης 12.