Ακολουθήστε την «ΑΥΓΗ»
Ο επιλεγμένος κατάλογος δεν υπάρχει πλέον.

Άδικη ισοπαλία (1-1) για τον Ολυμπιακό...

(Photo Eurokinissi)

Ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία με τη λήξη του α' γύρου να "καθαρίσει" την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς η Μπενφίκα του "έκλεψε" την νίκη (1-1). Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν καλύτεροι σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, το αποτέλεσμα τους αδικεί κατάφορα...

Ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία με τη λήξη του α' γύρου να "καθαρίσει" την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς η Μπενφίκα του "έκλεψε" την νίκη (1-1). Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν καλύτεροι σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, το αποτέλεσμα τους αδικεί κατάφορα, αλλά πλέον έχουν το πλεονέκτημα απέναντι στην πρωταθλήτρια Πορτογαλίας.

Στο α' ημίχρονο ο Ολυμπιακός απειλήθηκε μόνο στο 3', όταν ο Ρομπέρτο απεκρουσε σωτήρια το δυνατό φάουλ του Καρντόζο. Στο 6' και στο 10' ήταν η σειρά του Μήτρογλου να απειλήσει δύο φορές (άουτ) μετά από "ασίστ" του Φουστέρ, πρώτα με σουτ και ύστερα με κεφαλιά. Κάτω από καταρρακτώδη βροχή ο Ολυμπιακός έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι και η ανωτερότητά του μετουσιώθηκε σε γκολ στο 29', όταν ο Μήτρογλου τροφοδότησε με... τακουνάκι τον Τσόρι Ντομίνκες, που "άδειασε" με προσποίηση τον Γκαράι και με πλασέ νίκησε τον Αρτούρ (0-1).

Στο β' ημίχρονο το ματς εξελίχθηκε σε... λασπομαχία. Η Μπενφίκα πίεσε, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός ήταν απειλητικός, αλλά η μπάλα κόλλησε στην προσπάθεια του Μανιάτη (58'). Στο τελευταίο 20λεπτο η βροχή σταμάτησε και στο 81' ακυρώθηκε (σωστά) ως οφ-σαϊντ γκολ-κεφαλιά του Μήτρογλου. Το "κάστρο" του Ολυμπιακού έπεσε στο 83', όταν σε κόρνερ, ο Ρομπέρτο έκανε άστοχη έξοδο και ο Καρντόζο, μετά από μεταβίβαση του Λουϊζάο, από κοντά πέτυχε το 1-1.

* Η Παρί Σεν Ζερμέν συνέτριψε 5-0 εκτός έδρας την Άντερλεχτ με 4 γκολ του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς! Η βαθμολογία (σε 3 αγώνες): Παρί Σεν Ζερμέν 9, Ολυμπιακός 4, Μπενφίκα 4, Άντερλεχτ 0.

* Οι άλλοι χθεσινοί αγώνες: ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μάντσεστερ Σίτι 1-2, Γαλατασαράι - Κοπεγχάγη 3-1, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0, Μπάγερν Μονάχου - Βικτόρια Πλιζέν 5-0, Μπάγερ Λεβερκούζεν - Σαχτάρ Ντόνετσκ 4-0, Ρεάλ Μαδρίτης - Γιουβέντους 2-1 .